Zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines. Ukraina ostrzegała przed niebezpieczeństwem
Nowe fakty w sprawie samolotu linii Malaysia Airlines, który w lipcu 2014 roku został zestrzelony nad Ukrainą. Holenderski serwis RTL Nieuws podał w sobotę, że władze w Kijowie już kilka miesięcy przed katastrofą ostrzegały, że z powodu działań Rosji na wschodzie kraju nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa we własnej przestrzeni powietrznej.
25.09.2021 17:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Informację w tej sprawie Ukraina miała wysyłać do innych europejskich krajów oraz przedstawić Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol (ECAC).
Notatka holenderskiego urzędnika
RTL Nieuws powołuje się na notatkę holenderskiego urzędnika z tamtejszego ministerstwa gospodarki i infrastruktury. Dokument powstał po spotkaniu z organizacją ECAC. Wcześniej serwis wygrał proces z holenderskim resortem sprawiedliwości, który pierwotnie odmówił dziennikarzom wglądu w treść notatki.
Spotkanie miało miejsce na dwa miesiące przed zestrzeleniem Malaysia Airlines, w maju 2014 roku w Paryżu. Przedstawiciele Ukrainy mieli tam przedstawić swoje obawy o zapewnienie bezpieczeństwa samolotom korzystającym z przestrzeni powietrznej tego kraju. Wówczas już od ponad miesiąca trwała wojna z Rosją w Donbasie.
Zobacz też: 1000 zakażeń dziennie? Ta sytuacja już za chwilę. Prof. Parczewski tłumaczy, czego się spodziewać
"Integralność terytorialna Ukrainy była wielokrotnie i na wiele sposobów zagrożona przez Federację Rosyjską. Bezpieczeństwo w lotnictwie nie może być zatem w tej chwili zagwarantowane przez władze ukraińskie" - miała alarmować strona ukraińska.
W notatce ze spotkania holenderski urzędnik odnotował też reakcję przewodniczącego Eurocontrolu na relację Ukraińców. Frank Brenner miał wyrazić zaniepokojenie sytuacją na wschodzie Ukrainy.
Brak reakcji
Mimo to, jak podkreśla RTL Nieuws, organizacja nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i "chciała robić wszystko, aby nadal ruch lotniczy do Azji przez ukraińską przestrzeń powietrzną był możliwy".
Co więcej, notatka holenderskiego urzędnika przeczy wcześniejszym zapewnieniom władz w Amsterdamie. Do tej pory rząd Holandii utrzymywał, że przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines nie było żadnych sygnałów wskazujących na "konkretne zagrożenie" dla cywilnych samolotów nad Ukrainą.
Katastrofa samolotu Malaysia Airlines na Ukrainie
Do zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych doszło 17 lipca 2014 r. Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy wystrzelili pocisk kierowany ziemia-powietrze Buk. Zginęło wówczas 298 osób, z czego niemal 200 Holendrów.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP