Zespół od "przyrody". Biologia, chemia, fizyka i geografia jednym przedmiotem?
- Chciałam uspokoić nauczycieli - nawet, jeśli podejmiemy decyzję, że będzie duży blok przyrodniczy, to będzie mógł być nauczany nie przez jednego nauczyciela, ale przez zespół - powiedziała Barbara Nowacka, zapytana o dalszy los biologii, chemii, fizyki i geografii w szkole.
Nowacka była w poniedziałek gościem programu "Gość Radia ZET". Wśród poruszonych przez szefową resortu edukacji tematów znalazł się ten dotyczący przyszłości nauczania takich przedmiotów jak chemia, fizyka, geografia i biologia.
- Przyroda jako przedmiot funkcjonowała do czasu likwidacji gimnazjów. Do klasy szóstej był blok "przyroda" - zaznaczyła Nowacka i zapewniła, że "nauczyciel, który uczył geografii, będzie elementem zespołu, który będzie uczył przyrody".
- W piątek zaczęliśmy konsultacje sylwetki absolwenta i z niej będzie wynikać, w jaki sposób będą kształtowane podstawy programowe i w jaki sposób będą łączone - podkreśliła. - Chciałam uspokoić nauczycieli - nawet, jeśli podejmiemy decyzję, że będzie duży blok przyrodniczy, to będzie mógł być nauczany nie przez jednego nauczyciela, ale przez zespół - wskazała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dworczyk zaatakował, w PiS zdumienie. Sasin reaguje
Tysiące dzieci z Ukrainy w szkołach
Nowacka zdradziła również, że według danych z piątku do systemu edukacji dołączyło 39 tys. dzieci z Ukrainy. - To dzieci, które przebywały w Polsce, a nie chodziły do szkół - dodała.
Zaznaczyła, że po ogłoszeniu powiązania świadczenia z obowiązkiem szkolnym zmniejszyły się wypłaty 800 plus. - Nasi poprzednicy nie zadbali, żeby publiczne pieniądze były dobrze alokowane. Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali - dodała Nowacka.
Obowiązek edukacji dla dzieci z Ukrainy
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnionych PAP w pierwszej połowie września wynika, że od stycznia do lipca 2024 r. ZUS wypłacił 800 plus dla prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. W 2023 r. od stycznia do grudnia - dla 322,7 tys. dzieci, a w 2022 r. - dla 514,4 tys. dzieci.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Źródło: Radio Zet/PAP