Zespół nagłej śmierci niemowlęcia może wywoływać bakteria
Zespół nagłej śmierci niemowlęcia może być spowodowany zakażeniem Helicobacter pylori, bakterią która wywołuje wrzody układu pokarmowego - sądzą naukowcy brytyjscy z Manchesteru.
Przebadali oni próbki tkanek pobranych z żołądka, tchawicy i płuc 32 dzieci poniżej siódmego miesiąca życia, które zmarły na tzw. zespół nagłej śmierci niemowlęcia. Okazało się, że w tkankach dzieci wykryto, aż w 88% przypadków, obecność przynajmniej jednego z dwóch genów Helicobacter pylori, będących wskaźnikiem zakażenia tą bakterią.
Spiralna bakteria zasiedla komórki żołądka wydzielające śluz. Wywołuje ona u ludzi zapalenie śluzówki żołądka i wrzody. Liczne badania wskazują, że może również być przyczyną rozwoju raka tego narządu.
Nie wiadomo jednak, w jaki sposób bakteria może powodować śmierć dzieci. Przeprowadzenie takich badań jest trudne, gdyż nie obserwuje się żadnych objawów tego zespołu chorobowego przed nagłą śmiercią dziecka.
Ponieważ wyniki wielu badań wskazują, że Helicobacter pylori może występować w ślinie lekarze sugerują, że aby zapobiec infekcji tą bakterią, rodzice powinni unikać przekazywania swojej śliny niemowlęciom. W praktyce oznacza to, że opiekunowie powinni dbać o higienę oraz, że smoczki nie powinny być brane do ust przez dorosłych przed podaniem ich dziecku. (aka)