Polska"Zero tolerancji" w Brukseli

"Zero tolerancji" w Brukseli

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych ma przedstawić w piątek w Brukseli na posiedzeniu rady ministrów edukacji krajów Unii Europejskiej założenia polskiego rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkołach".

Ministrowie edukacji Polski i Grecji: Roman Giertych i Marietta Giannakau mają przedstawić wspólną propozycję nowego, wspólnego programu europejskiego przeciwdziałania przemocy w szkole. Myślę, że ten program ma szansę zostać opracowany i przyjęty - powiedział Giertych w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak poinformował, punkt dotyczący przemocy w szkołach i przeciwdziałania jej został umieszczony w programie posiedzenia rady właśnie na wniosek ministrów edukacji Polski i Grecji. Wystosowali oni na początku lutego specjalny list w tej sprawie do ministrów z Niemiec i Portugalii.

Jak napisali w nim Giertych i Giannakau, konieczne jest podjęcie wspólnych i zintegrowanych działań na poziomie Unii Europejskiej w celu powstrzymania przemocy w szkołach, która - w różnym stopniu - dotyczy wszystkich krajów członkowskich wspólnoty. Podkreślili, że potrzebne jest wypracowanie konkretnego planu działań.

"Uważamy, że w trakcie prezydencji niemieckiej mogłoby zostać rozpoczęte dyskusje i przygotowania tak aby 'Plan Działań' został przyjęty podczas następnej portugalskiej prezydencji. Oferujemy udział ekspertów z naszych krajów w pracach dotyczących rozwoju tego projektu" - czytamy w liście.

"Jesteśmy głęboko przekonani, ze podjęty przez nas temat powinien być uznany za priorytet w programie 'Edukacja i Szkolenie 2010'" - zaznaczyli Giertych i Giannakau.

Wystosowanie takiego listu ministrowie edukacji Polski i Grecji zapowiedzieli w grudniu podczas wizyty Giertycha w Atenach.

Program "Zero tolerancji dla przemocy" przewiduje m.in. utworzenie ośrodków wsparcia wychowawczego dla uczniów uniemożliwiających normalną, spokojną naukę innym, rozszerzenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowanie specjalnych szkoleń dla rodziców, monitoring w szkołach, wprowadzenie mundurków szkolnych, nałożenie na szkoły obowiązku korzystania z oprogramowania broniącego uczniom dostępu do niewłaściwych treści w internecie, zwiększenie roli stowarzyszeń i innych organizacji, zwłaszcza harcerskich, w życiu szkoły, a także zapewnienie nauczycielom takiej ochrony prawnej jak mają funkcjonariusze publicznymi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)