Trwa ładowanie...

Zełenski znów ze łzami w oczach. Prezydent Ukrainy na miejscu tragedii

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że przyjechał do zalanego częściowo Chersonia. To miasto jest jednym z wielu dotkniętych powodzią po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.

Zełenski składa wizytę w Chersoniu, częściowo zalanym po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze.Zełenski składa wizytę w Chersoniu, częściowo zalanym po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze.Źródło: Facebook W. Zełenskiego, Maxar
d1e0bcp
d1e0bcp

Szef państwa przeprowadził w Chersoniu naradę, poświęconą likwidacji następstw katastrofy oraz ewakuacji ludności z podtopionych terenów.

Zełenski na zalanych terenach w Chersoniu. Jego mina mówi wiele

"Dużo ważnych problemów: operacyjna sytuacja w obwodzie (chersońskim), do której doszło w wyniku katastrofy, ewakuacja ludności z potencjalnych stref zatopienia, likwidacja sytuacji nadzwyczajnej (…) organizacja życia na zalanych terytoriach" – napisał Zełenski w Telegramie.

d1e0bcp

Wideo z wizyty Zełenskiego pojawiło się m.in. na jego Facebooku. Na niektórych ujęciach widoczne jest wzruszenie głowy panstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan

Dramatyczne obrazy z zalanych terenów. "Katastrofa humanitarna"

Dramatyczna sytuacja humanitarna jest w wielu częściach objętych powodzią terenów - zarówno po stronie ukraińskiej, jak i okupowanej przez Rosjan. W zajmowanej przez Kreml gminie Oleszki, na lewym brzegu Dniepru, panuje katastrofa humanitarna - oceniła w czwartek agencja Ukrinform. Ludzie nie mają wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd.

Przedstawicielka władz lokalnych Tetiana Hasanenko powiedziała dziennikarzom, że mieszkańcy Oleszek potrzebują wody i żywności. W miejscowej przychodni schroniło się około trzystu osób, ale miejsc jest za mało, dlatego część siedzi pod gołym niebem na podwórzu, gdzie woda nie dotarła. Rosyjskie władze okupacyjne nie puściły ludzi do niepodtopionych budynków miejscowej szkoły, gimnazjum i domu kultury.

d1e0bcp

Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki okolicznych osad.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e0bcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1e0bcp
Więcej tematów