Trwa ładowanie...

Zełenski zmienia zdanie. Wcześniej go nie chciał, teraz zaprasza.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, co poskutkowało zakończeniem trwających od tygodni nieporozumień dyplomatycznych. W ramach "pojednania" ukraiński przywódca wystosował zaproszenie zarówno dla Steinmeiera jak i kanclerza Olafa Scholza.

Niemiecki prezydent chciał jechać do Kijowa razem z Andrzejem Dudą, jednak nie był wtedy "mile widziany w Kijowie" Niemiecki prezydent chciał jechać do Kijowa razem z Andrzejem Dudą, jednak nie był wtedy "mile widziany w Kijowie" Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2aib9f
d2aib9f

Zanim jednak Scholz ze Steinemeierem pojadą do Kijowa, w podróż do ukraińskiej stolicy udać się ma szefowa niemieckiej dyplomacji - Annalena Baerbock. Jej wizyta ma się odbyć "wkrótce", jak zapowiedział w czwartek niemiecki kanclerz na konferencji prasowej z premierem Czech Petrem Fialą w Berlinie. W niedzielę do Kijowa uda się natomiast przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas, która ma tam oddać hołd ofiarom drugiej wojny światowej.

Kilka godzin wcześniej prezydent Niemiec, który początkowo był niemile widziany w Kijowie, rozmawiał telefonicznie ukraińskim przywódcą. Scholz skomentował rozmowę krótko: - To dobra rzecz - stwierdził. Kanclerz jednocześnie nie zajął stanowiska w sprawie swoich planów podróży.

d2aib9f

Scholz skrytykował Kijów

Jeszcze w tym tygodniu szef rządu w Berlinie zapowiadał, że nie pojedzie do Kijowa "jako pierwszy". Zapytany, kiedy uda się do ukraińskiej stolicy, kanclerz powiedział, że nadal uważa za "dość niezwykłe wydarzenie" fakt, że prezydent Steinmeier, który kilka tygodni wcześniej został nominowany na drugą kadencję w Zgromadzeniu Federalnym, był niemile widziany przez Kijów.

Słowa Scholza, który był mocno krytykowany w ostatnim czasie za swoją postawę wobec Ukrainy, odbiły się szerokim echem. Ukraiński ambasador w Berlinie nazwał go wtedy "obrażoną pasztetową".

Andrij Melnyk również teraz zabrał głos w sprawie zaproszenia dla obu niemieckich polityków i wbił im kolejną szpilkę. - Ostatnia rozmowa prezydentów Steinmeiera i Zełenskiego, była pierwszą od początku wybuchu wojny, to zaskakujące. Czekam na kolejne wymówki, które będą się pojawiać jako usprawiedliwienie, żeby nic dalej nie robić - powiedził w rozmowie z magazynem "Focus".

d2aib9f

Zobacz też: Wiceszef MSZ: Rozmowy z Putinem tylko wzmacniają jego pozycję wśród Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aib9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2aib9f
Więcej tematów