Trwa ładowanie...

Zełenski wzywa Zachód do konfiskaty majątku Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek. Jak wyjaśnił Zełenski, zgromadzone fundusze posłużą do finansowania odbudowy Ukrainy.

Zełenski: Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane Zełenski: Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane Źródło: FORUM, fot: Ukraine Presidency/Ukraine Presi
d3f4m9m

Ukraiński lider powiedział wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

Wojna z Ukrainy. "Rosjanie muszą zapłacić"

Zełenski oświadczył, że za "każdy spalony dom, każdą zrujnowaną szkołę i zrujnowany szpital" Rosja musi zapłacić. Dodał, że "rosyjskie środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej poszkodowanej osoby, rodziny, firmy".

d3f4m9m

Zobacz też: Buzek o polityce Niemiec wobec Rosji. "To od dawna wymagało zmiany"

Według ukraińskiego prezydenta jest to konieczne nie tylko w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję, ale także w kontekście wszelkich innych działań agresywnych, zarówno ze strony Rosji, jak i innych potencjalnych agresorów.

- Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane - powiedział Zełenski.

Plan Zełenskiego. Komisja z Zachodu

Na mocy takiego porozumienia rosyjskie fundusze i mienie znajdujące się pod jurysdykcją krajów partnerskich miałyby zostać zajęte lub zamrożone, a następnie skonfiskowane i skierowane do specjalnie utworzonego funduszu, z którego wszystkie ofiary rosyjskiej agresji będą mogły otrzymać stosowne odszkodowanie.

d3f4m9m

Ukraiński prezydent zaproponował stworzenie specjalnej komisji międzynarodowej, która miałaby rozpatrywać pozwy zarówno osób prywatnych, jak i prawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f4m9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3f4m9m
Więcej tematów