Trwa ładowanie...

"Świat w obliczu zagrożenia nuklearnego". Niepokojące słowa z ONZ [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 159. dzień wojny w Ukrainie. - Świat stoi w obliczu zagrożenia nuklearnego, jakiego nie widziano od czasów zimnej wojny - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas konferencji w Nowym Jorku. Jak dodał, "napięcia geopolityczne osiągają nowe szczyty", zwracając uwagę na "pogłębiającej się kryzysy z podtekstem nuklearnym" na Bliskim Wschodzie, Półwyspie Koreańskim i w Ukrainie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
"Świat w obliczu zagrożenia nuklearnego". Niepokojące słowa z ONZ"Świat w obliczu zagrożenia nuklearnego". Niepokojące słowa z ONZŹródło: East News, fot: Russian Defense Ministry Press Service
d1nfqbd
Trwa łączenie
23:19, 01.08.2022

Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin potwierdza, że przyczyną wybuchu w Ołeniwce, gdzie zginęli ukraińscy więźniowie, była rosyjska broń termobaryczna.

23:14, 01.08.2022

Zaskakująco "pojednawcze" słowa rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. W  poniedziałek powiedział, że "w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców" i "nikt jej nie powinien nigdy zaczynać".

22:47, 01.08.2022

Łączna wartość majątku 25 najbogatszych rosyjskich oligarchów zmniejszyła się od początku roku z blisko 383 mld do około 322 mld  dolarów, co stanowi spadek o około 15 proc. - poinformował w  poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza, który przeanalizował  dane finansowe z rankingu Bloomberg Billionaires Index. 

22:21, 01.08.2022

Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale  nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu – oświadczył w poniedziałek prezydent  Ukrainy Wołodymyr  Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

- Nie możemy mieć złudzeń, że Rosja po prostu powstrzyma się przed próbami  zerwania ukraińskiego eksportu – oświadczył Zełenski. Podkreślił przy  tym, że na wypłynięcie czeka 16 kolejnych statków.

East News
22:08, 01.08.2022

W walczącej w Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby,  które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie  przestępstwa - powiadomił w poniedziałek na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

W ocenie Cymbaluka taka sytuacja wynika z bardzo dużych strat osobowych w  oddziałach wroga, a także niechęci wielu żołnierzy do wyjazdu na wojnę.

21:53, 01.08.2022

"Ogłosiliśmy dzisiaj, że dostarczamy Ukrainie więcej amunicji, której jej siły używają do skutecznej obrony jej kraju przed brutalną wojną Rosji z wyboru. Stoimy po stronie Ukrainy i jej dzielnych obrońców" - podkreślił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

21:40, 01.08.2022

"Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej agresji. Musi nadal być w stanie się to robić. Przekazałem prezydentowi Zełenskiemu, że Francja nadal będzie wspierać Ukrainę" - poinformował francuski prezydent Emmanuel Macron.

21:31, 01.08.2022

"Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi za przywództwo, solidne wsparcie dla Ukrainy i zrozumienie, że Rosja jest zagrożeniem dla całego cywilizowanego świata. Razem bronimy wartości wolności wspólnych dla Ukrainy i USA. Nowy pakiet pomocy obronnej przybliża nas do zwycięstwa" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:26, 01.08.2022

"Spotkałem się dzisiaj z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterres w Nowym Jorku, aby ponownie podkreślić znaczenie współpracy w ONZ, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu globalnej niepewności żywnościowej przez Rosję z Ukrainą" - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

21:20, 01.08.2022

- Dziś Ukraina broni Polski i Europy, w tym Niemiec. Gdyby nie heroiczny opór Ukrainy wobec imperialnych planów Putina, Polsce i krajom bałtyckim groziłaby bezpośrednia dalsza ekspansja rosyjskiej strefy wpływów - mówi prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ").

- Imperialne zapędy Rosji to nie tylko pomysły Władimira Putina, ale jest nimi przesiąknięta także duża część rosyjskiego społeczeństwa. Dziennikarze mówią tam o Rosji, która rozciąga się aż do polskiego Kalisza. Są to idee wielkorosyjskie, o podporządkowaniu sobie innych narodów. Dziś dzięki Ukrainie to niebezpieczeństwo jest opanowane, ale myślę, że niestety znów stanie się realne w przyszłości - mówi prezydent. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem obecnie jest wzmocnienie własnego bezpieczeństwa. - Ukraina pokazuje, czego można dokonać, mając dobre uzbrojenie - zauważa.

21:16, 01.08.2022

Dwie osoby poniosły śmierć, a dwie zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie mikrobusu ewakuacyjnego w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

Wiłkuł powiedział na briefingu, że z okupowanej wsi Starosilla próbowano ewakuować mikrobusem siedem osób cywilnych, ale w okolicach wsi Dowhowe pojazd został ostrzelany przez rosyjskich żołnierzy.

Dwie osoby zginęły, a pozostałe – trzech mężczyzn i dwie kobiety – udało się ewakuować do Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim. Dwie osoby są w ciężkim stanie i mają rozległe poparzenia – znajdują się w szpitalu.

20:58, 01.08.2022

"Anemiczna ofensywa sił rosyjskich w lipcu przyniosła niewiele terytorialnych zdobyczy w Donbasie" - ocenia George Barros, analityk z Institute for the Study of War.

20:46, 01.08.2022

"Osoby, które postanowiły zaopiekować się uciekającymi przed wojną Ukraińcami, muszą zapłacić więcej za wywóz odpadów. Potwierdziło to właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska" - pisze dziennikarz WP Patryk Słowik.

20:35, 01.08.2022

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

Kirby powiedział, że będzie to już 17. pakiet sprzętu dla Ukrainy pochodzący bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Łączna wartość obiecanej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji to niemal 8 mld dolarów. Nie podano dotąd szczegółów pakietu poza tym, że będzie zawierał dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS oraz amunicję artyleryjską do haubic 155 mm.

W piątek ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnie cztery wyrzutnie HIMARS dotarły na Ukrainę, co zwiększyło ich liczbę do 16.

20:17, 01.08.2022

Według wstępnych danych międzynarodowych ekspertów, ukraińscy jeńcy wojenni w okupowanej Ołeniwce zostali zabici bronią termobaryczną. - To wstępne wnioski kilku międzynarodowych ekspertów. Oznacza to, że na pewno nie jest to ostrzał rakietowy - są tego pewni - poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.

20:14, 01.08.2022

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie usiłowały poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach Sołedaru, Werszyny i Bachmutu, ale zostały odparte przez siły ukraińskie. Siły rosyjskie nacierały też w stronę Awdijiwki i Pisków w obwodzie donieckim, lecz bez powodzenia – walki nadal trwają. 

Wojska ukraińskie udaremniły ponadto próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Marjinki w tym samym obwodzie oraz wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą w okolicach Mazaniwki.

Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały Charków i kilkanaście innych miejscowości. Rosyjska grupa zwiadowcza usiłowała zlokalizować pozycje ogniowe wojsk ukraińskich, ale starania te nie powiodły się i grupa się wycofała.

20:04, 01.08.2022

Całkowite straty Rosjan podczas inwazji w Ukrainie.

19:53, 01.08.2022

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja niewiele może zdziałać w kwestii napraw urządzeń wchodzących w skład gazociągu Nord Stream 1. Agencja Reutera donosi, że może to być zapowiedź przedłużenia gry na zwłokę ws. uruchomienia dostaw gazu do Europy.

19:35, 01.08.2022

Jeden z przejętych rosyjskich wozów BTR-82A służy już po stronie Ukrainy.

19:16, 01.08.2022

Jak poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, Rosjanie nadal nie dopuścili przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do miejsca zabicia ukraińskich jeńców w Ołeniwce. Według rosyjskich władz organizacja zostanie wpuszczona do budynku "po zakończeniu śledztwa".

19:04, 01.08.2022

Od 1 sierpnia Ukrposzta przestała świadczyć usługi pocztowe na okupowanych terenach Ukrainy.

- Do wczoraj, pomimo wszystkich przeszkód i dzięki heroicznej pracy naszych pracowników, w szczególności w Zaporożu, a wcześniej w Chersoniu, wypłaciliśmy setki tysięcy emerytur, przyjmowaliśmy i przekazywaliśmy płatności za usługi komunalne, a także dostarczaliśmy produkty. Ale nie możemy już dłużej wykorzystywać tych możliwości - przekazał dyrektor Ihor Smiliański.

18:44, 01.08.2022

Łotwa wzywa kraje Unii Europejskiej do nadania Rosji miana państwa sponsorującego terror. Powodem ma być "brutalność rosyjskich sił" w Ukrainie. Jako przykład podano niedawne ostrzelanie więzienia, w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni. Wielu z nich zginęło. Zdaniem szefa łotewskiego MSZ, nie różni się to niczym, od działań podejmowanych przez organizacje terrorystyczne.

18:37, 01.08.2022

Platforma do zbierania funduszy stworzona przez ukraiński rząd ma już prawie trzy miesiące. W tym czasie dzięki United24 udało się zebrać ponad 161 mln dolarów ze 110 krajów. Na wsparcie Ukrainy zostały przekazane darowizny z USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Szwecji, Szwajcarii, ale także z m.in. z Nikaragui, Hondurasu, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Anguilli czy Niue.

Każdy, kto chce pomóc finansowo Ukrainie, może to zrobić przez rządową stronę u24.gov.ua, wybierając jeden z trzech celów: pomoc dla ukraińskich wojsk, pomoc humanitarna, odbudowa Ukrainy.

18:21, 01.08.2022

- Francja przekaże Ukrainie mobilne laboratorium DNA, bo chce, by sprawcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Ukrainie nie pozostali bezkarni - powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Francuski przywódca z zadowoleniem przyjął również wypłynięcie pierwszego statku transportującego zboże z Odessy i powiedział, że Europa będzie nadal pomagać w ułatwianiu ukraińskiego eksportu zboża drogą morską i lądową.

Źródło: PAP, Twitter, Facebook, Telegram, pravda.com.ua, TASS, BBC, Reuters, CNN, UNIAN, UKRINFORM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nfqbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1nfqbd
d1nfqbd
Więcej tematów