Zełenski i Załużny wzbogacają się na wojnie? Cel: destabilizacja
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie podkreśla, że Rosja nie ustaje w swoich działaniach w przestrzeni informacyjnej, które mają na celu dyskredytację i podważenie jedności politycznego i wojskowego kierownictwa Ukrainy. Wśród osób, które są celem tych działań, znajdują się prezydent Wołodymyr Zełenski oraz naczelny dowódca gen. Wałerij Załużny.
ISW w swoim raporcie odnosi się do sobotniej wypowiedzi ministra obrony Ukrainy, Rustema Umierowa. Minister stwierdził, że Rosja podejmuje próby wywołania sztucznego konfliktu w ukraińskim kierownictwie państwowym. W ramach prowadzonej przez Rosję operacji informacyjno-psychologicznej, kreuje się narrację, która sugeruje, że Ukraina nie jest wspierana przez swoich partnerów.
Fałszywe konta na TikToku
Analitycy zwracają uwagę na raport opublikowany przez organizację Digital Forensic Research Lab (DFRLab). Zgodnie z tym raportem, przedstawiciele strony rosyjskiej stworzyli tysiące fałszywych kont w mediach społecznościowych, które miały na celu oczernianie ówczesnego ministra obrony Ukrainy, Ołeksija Reznikowa. Fałszywe konta na platformie TikTok, prowadzone w siedmiu różnych językach, oskarżały Reznikowa o zakup luksusowych dóbr. Sugerowały również, że polityk, a także cały ukraiński rząd, wzbogacają się na wojnie.
Ekspert o przyjaźni z Ukrainą: Przestańmy liczyć na prezenty
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcą zdyskredytować władze
W analizie ISW czytamy, że instytut stale monitoruje działania przedstawicieli Rosji, takich jak szef wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin czy rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Ci bezpodstawnie twierdzą, że wysoko postawieni przedstawiciele państw zachodnich chcą "zamienić" Zełenskiego. Sugerują również, że między Zełenskim a Załużnym istnieje konflikt.
Analitycy z amerykańskiego think tanku zauważają, że rosyjskie źródła coraz częściej donoszą o rzekomym wewnętrznym napięciu politycznym w Ukrainie. Próby te mają na celu dyskredytację ukraińskich władz, zasianie nieufności między społeczeństwem a rządem oraz doprowadzenie do osłabienia wsparcia dla Ukrainy ze strony zachodu.
Przeczytaj także:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski