Polska"Żelazne korzenie" - jak żyło plemię Lugiów

"Żelazne korzenie" - jak żyło plemię Lugiów

O tym, jak żyło plemię Lugiów zamieszkujące Góry Świętokrzyskie na początku naszej ery, będzie można przekonać się w maju w Nowej Słupi na festynie archeologicznym "Żelazne korzenie".

29.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Festyn zostanie zorganizowany na tzw. piecowisku, gdzie archeolodzy odkryli stanowiska hutnicze sprzed dwóch tysięcy lat. Skierowany jest do uczniów, którzy będą mogli m.in. popróbować swoich sił w warsztacie kowalskim, lepić naczynia z gliny ręcznie i na garncarskim kole, wykonać plecionki z korzeni sosny, sprawdzić, jak pracowały żarna.

Archeolodzy pokażą, jak wytapiano żelazo, jak odlewano metalowe ozdoby z brązu i złota, produkowano dziegieć i smołę drzewną, zademonstrują wypalanie cegły z gliny lessowej. Będzie również warsztat plastyki figuralnej i pokazy tkactwa.

W mennicy po raz pierwszy będziemy bić monetę związaną z regionem. W okolicach Ostrowca znaleziono barbarzyńskie naśladownictwo rzymskiego denara, co świadczy o zaawansowaniu tutejszej cywilizacji. Monety nie służyły jako środek wymiany, lecz do zabezpieczenia pewnej ilości kruszcu - powiedział Andrzej Przychodni ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

W Nowej Słupi zostanie zbudowany święty gaj z rekonstrukcją rzeźby prawdopodobnie wyobrażającej bóstwo, którą odnaleziono na Zelandii. W całej północno-wschodniej Europie panował jeden nurt kulturalny, dlatego wzorujemy się na znaleziskach skandynawskich - wyjaśnił Przychodni.

Na piecowisku zjawią się także rzymscy legioniści, w których wcielą się pracownicy i studenci Zakładu Historii Starożytnej UMCS w Lublinie. Rzymscy żołnierze zaprezentują publiczności swoje uzbrojenie: repliki broni, tarczy, hełmów i pancerzy z I wieku naszej ery, wykonane przez nich własnoręcznie pracochłonnymi metodami według starożytnych źródeł pisanych. Pokażą m.in. system sygnalizacji pochodniami i formację "żółwia".

Wielki lud Lugiów - Ligiów z sienkiewiczowskiego "Quo vadis" - zamieszkiwał ziemie polskie w I-III wieku naszej ery. Ogromną rolę w ich kulturze duchowej odgrywało żelazo, o czym świadczą duże ilości żelaznych przedmiotów składane do grobów całopalnych - żadne inne ludy tak nie czyniły. Spośród trzech dużych centrów żelaza - na Śląsku, Mazowszu i w Górach Świętokrzyskich - to ostatnie jest najlepiej rozpoznane i uznawane przez archeologów za największe - poinformował Andrzej Przychodni.

Warsztaty i pokazy dla uczniów odbędą się w Nowej Słupi od 14 do 17 maja. 18 i 19 na festiwalu folkowym wystąpią Carrantuohill, Kwartet Jorgi, Open Folk oraz zespoły z Irlandii i Słowacji. Organizatorem imprezy jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego i Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi. (aka)

góryświętokrzyskieplemię
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)