"Zdziwiła mnie reakcja prezydenta". Sikorski komentuje zachowanie Dudy w Sejmie

Radosław Sikorski odniósł się do swojego wystąpienia w Sejmie, któremu przysłuchiwał się prezydent Andrzej Duda. Szef MSZ stwierdził, że "zdziwiła go reakcja prezydenta" na słowa o tym, że "Niemcy są naszym sojusznikiem".

Andrzej Duda i Radosław Sikorski
Andrzej Duda i Radosław Sikorski
Źródło zdjęć: © PAP
Tomasz Waleński

Radosław Sikorski przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Podkreślił, że nadrzędnym celem dyplomacji jest bezpieczeństwo Polski; mówił też o sojuszu z USA i pomocy Ukrainie. W sobotę minister był gościem "Faktów po Faktach" na antenie TVN24.

- Zdziwiła mnie reakcja pana prezydenta na to, że powiedziałem, że Niemcy są naszym sojusznikiem, bo nie widzę w tym nic kontrowersyjnego - przyznał szef MSZ w rozmowie z TVN24.

Duda żywiołowo reagował na słowa Sikorskiego, na co zwracali uwagę politycy i komentatorzy. Liczne przykłady zachowania Dudy zostały uchwycone na sejmowych kamerach. Tak było też, gdy Sikorski mówił o Niemczech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie milkną komentarze po zachowaniu Dudy w Sejmie. "Widziałem to"

Zachowanie to nie ubiegło uwadzę także Sikorskiego. Zapytany, czy jego zdaniem prezydent ma inne zdanie na temat naszego zachodniego sąsiada stwierdził, że Duda "nie jest w tym poglądzie odosobniony". - Bo słychać było (...) rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem handlowym - stwierdził szef dyplomacji.

Co z ambasadorami? Sikorski wyjaśnia

Sikorski odniósł się także do poruszonej w czwartek kwestii ambasadorów. MSZ chce dokonać zmian na stanowiskach, ale wszelkie decyzje wymagają podpisu prezydenta.

- Jesteśmy w dialogu. Pierwsze wnioski poszły. Zobaczymy, co pan prezydent zrobi. Prosił o czterech współpracowników, zmienił zdanie. Teraz chce bronić tych politycznych nominatów PiS-u z ostatnich dwóch lat. Nie wszyscy z nich się nadają, więc uważam, że wiele z tych misji powinno być zakończonych przed zwyczajowym czasem trzech do czterech lat - przekazał w rozmowie z TVN24.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (344)