PolskaZdalne nauczanie. Przemysław Czarnek przekazał najnowsze informacje

Zdalne nauczanie. Przemysław Czarnek przekazał najnowsze informacje

Rząd rozszerzył od poniedziałku nauczenia zdalne także na klasy IV-VIII szkoły podstawowej. - Nie wiadomo, ile czasu taka nauka na odległość potrwa - powiedział szef MEN. Przemysław Czarnek zapowiedział we wtorek zmiany w egzaminach.

Zdalne nauczanie w szkołach
Zdalne nauczanie w szkołach
Źródło zdjęć: © Getty Images
Katarzyna Bogdańska

27.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:24

- Polskie szkoły są bezpieczne. W polskich szkołach potwierdzone przypadki zarażeń to tylko około 2 proc. z ogólnej liczby przypadków zarażeń - mówił we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Będziemy dążyć do tego, by jak najszybciej powrócić do formy nauczania stacjonarnego we wszystkich możliwych szkołach i rocznikach. W pierwszej kolejności tegoroczni maturzyści i ósmoklasiści - zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu. Podkreślił, że nauka zdalna nie zastąpi nauki w szkołach.

Przyznał, że nie wiadomo, ile czasu taka nauka na odległość potrwa. - Mamy nadzieję, że pod koniec listopada część uczniów będzie mogła wrócić do szkół - powiedział.

- Przykładamy ogromną wagę, jak w tej chwili wygląda nauczanie zdalne w szkołach - zapewnił.

Nauka zdalna wymusza zmiany na egzaminach

Przemysław Czarnek odpowiadał na pytania, dotyczące podstawy programowej. Minister edukacji ogłosił, że dziś zaczyna pracę komisja, która incydentalnie opracuje ograniczony zakres materiału do egzaminów dla uczniów. - Nie ma planów rezygnacji z egzaminów ósmoklasisty ani maturalnego - mówił. Przemysław Czarnek podkreślił jednak, że trzeba zmniejszyć zakres egzaminów o te komponenty, których nie mogli się nauczyć na lekcjach zdalnych. Wymagana wiedza musi być adekwatna do tej, jaką uczniowie mogą posiąść w szkołach - zaznaczył.

Pytany o sytuacje, kiedy uczniowie nie stawiają się na zajęciach online, Czarnek podkreślił, że jest to rola dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców, by uczniów mobilizować i to leży w ich kompetencjach.

W poniedziałek, 26 października MEN poinformował, że w trybie mieszanym pracowało 236 przedszkoli i innych instytucji zajmujących się wychowaniem przedszkolnym. Zaznaczono, że to 1,5 proc. wszystkich placówek.

Z danych przekazanych resortowi przez kuratorów oświaty wynika, że 254 przedszkoli w poniedziałek pracowało w trybie mieszanym. To 1,7 proc. wszystkich placówek.

Tryb stacjonarny w poniedziałek prowadziło 14 769 przedszkoli, czyli 96,8 proc. wszystkich.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (311)