Zbliża się piątek 13. Dlaczego jest uważany za pechowy?
Najbliższy piątek przez wiele osób będzie uznawany za pechowy. Wypada bowiem trzynastego dnia miesiąca, co - według przesądów - ma stanowić źródło niefartu i nieszczęść. Skąd wzięło się to przekonanie? Czy jest się czego obawiać?
Piątek trzynasty jest datą, która przez wiele osób jest uznawana za pechową. Przesąd ten na stałe zakorzenił się w kulturach krajów anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych, jak również w wielu państwach Europy. Poza Polską, w pech "piątku trzynastego" wierzą mieszkańcy m.in. Niemiec, Austrii, Słowacji, Norwegii, czy Belgii.
Piątek trzynastego. Skąd wziął się przesąd o pechu?
Pech, który ma doskwierać w piątek wypadający trzynastego dnia miesiąca, nieoficjalnie ma swój początek w średniowieczu. To w piątek, wypadający 13 października 1307 roku król Francji, Filip IV miał aresztować templariuszy, oskarżając ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Według legend ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay przed straceniem miał przekląć zarówno francuskiego władcę, jak i urzędującego wówczas papieża Klemensa V. Samo przekonanie o pechowości piątku 13 zaczęło natomiast być popularne wiele wieków później - na początku XX w.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
13 piątek. Czy wszędzie jest "pechowy"?
Przekonanie o pechowości piątku trzynastego oraz samej "trzynastki" jest na tyle silnie zakorzeniona w kulturze, że wiele hoteli oraz punktów noclegowych nie ma w swojej ofercie pokoi, o numerze 13 lub zakończonych tą liczbą. Obawa przed pechem prześladującym w piątek, który wypada w trzynastym dniu miesiąca zyskała nawet własną nazwę - paraskewidekatriafobia.
Co ciekawe, w niektórych krajach za pechowe uważa się inne dni. W Hiszpanii, Grecji oraz Rumunii niefart ma przytrafiać się we wtorek trzynastego. We Włoszech za pechowy uznawany jest natomiast piątek wypadający siedemnastego dnia miesiąca.