Trwa ładowanie...
d1q274j

Zbigniew Ziobro powołał nowych prezesów sądów, w tym członka Iustiti. Stowarzyszenie rozważa jego usunięcie

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o sądach powszechnych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro już zaczął wprowadzać zmiany. Zwolniono prezesów i powołano ich następców. Dariusz Drajewicz został nowym wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Pożałuje? Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustita, do którego należy, ma zastanowiać się nad usunięciem go ze swoich struktur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W środę Dariusz Drajewicz został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie
W środę Dariusz Drajewicz został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie (Materiały prasowe, Fot: Google StreetView)
d1q274j

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec sędziego, który został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie ds. karnych. Do namysłu daje sobie czas do końca września - donosi Radio Zet.

Iustitia ma zdecydować, czy złoży wniosek o usunięcie Daiusza Drajewicza.

Kulisy powołania nowego wiceprezesa

Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie została Joanna Bitner. Poprzedniczka Drajewicza została zwolniona. Nie tylko ona. Ziobro zdecydował też o odwołaniu jeszcze dwóch wiceprezes, mimo że ich kadencja nie dobiegła końca. Czy dokonano tego niezgodnie z prawem? Resort podkreśla, że nowa prezes ma prawo wybrać sobie współpracowników.

d1q274j

I tak wiceprezesem ds. cywilnych i rodzinnych została Iwona Szymkiewicz-Trelka, a wiceprezesem ds. gospodarczych - Dariusz Dąbrowski. Odwołano zaś wiceprezes Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

- 11 września upłynęła kadencja prezes sądu Małgorzaty Kluziak. Dlatego minister sprawiedliwości następnego dnia powołał na to stanowisko sędzię Joannę Bitner - poinformowała nas Wioletta Olszewska, naczelnik Wydziału Komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Co więcej, nowelizacja Prawa o sądach powszechnych, która weszła w życie 12 sierpnia, na to pozwala.

Przypomnijmy, że tę ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Dwie kolejne - o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zawetował.

Zobacz też: Resort sprawiedliwości kontra sędziowie. Jak się powołuje sędziów w Europie?

Oburzenia nie kryła natomiast rzeczniczka SO sędzia Anna Ptaszek. - To jest bulwersujące, że w największym sądzie w Europie nie dano im dokończyć kadencji. Ministerstwu zabrakło klasy - podkreśliła w rozmowie z Wirtualną Polską. "W solidarności z koleżankami" złożyła rezygnację.

Źródło: Radio Zet/WP

d1q274j

Podziel się opinią

Share

d1q274j

d1q274j
Więcej tematów