ycipk-39nyaf

Ziobro zwolnił trzy wiceprezes i powołał nową prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Rzeczniczka sądu dla WP: zwolnienia bez żadnego zarzutu

Sędzia Joanna Bitner jest nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Na jej wniosek minister sprawiedliwości zwolnił trzy wiceprezes i powołał na te stanowiska nowych sędziów. - To jest bulwersujące, że w największym sądzie w Europie nie dano im dokończyć kadencji. Ministerstwu zabrakło klasy - mówi WP rzeczniczka SO sędzia Anna Ptaszek, która "w solidarności z koleżankami" złożyła rezygnację. Resort tłumaczy, że kadencja poprzedniej prezes sądu już się skończyła, a nowa prezes ma prawo dobierać sobie współpracowników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Zbigniew Ziobro przed posiedzeniem rządu
Minister Zbigniew Ziobro przed posiedzeniem rządu (PAP, Fot: Rafał Guz)
ycipk-39nyaf

Według ministerstwa sprawiedliwości wszystko odbyło się zgodnie z nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. "11 września upłynęła kadencja prezes sądu Małgorzaty Kluziak. Dlatego minister sprawiedliwości następnego dnia powołał na to stanowisko sędzię Joannę Bitner" - informuje WP Wioletta Olszewska, naczelnik Wydziału Komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister Ziobro na wniosek nowej prezes sądu powołał trzech jej zastępców: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę (wiceprezes ds. cywilnych i rodzinnych), Dariusza Dąbrowskiego (wiceprezes ds. gospodarczych) i Dariusza Drajewicza (wiceprezes ds. karnych). Olszewska podkreśla, że minister odwołał wiceprezes Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

Zobacz też: Ile zarabiają sędziowie?

ycipk-39nyaf

"Prezes ma prawo dobrać sobie współpracowników"

- Nie było tu żadnego dyktatu. Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat, tak samo jak kilka dni temu w przypadku SO w Szczecinie - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. - Aby największy sąd w Polsce, a być może i w Europie, nie został bez osoby kierującej, natychmiast ten wakat uzupełniliśmy. Wyznajemy zasadę, że prezes, skoro jest i będzie rozliczany z tego, jak kieruje jednostką, ma prawo dobrać sobie współpracowników, którzy to gwarantują. My taki wniosek zaakceptowaliśmy - dodał Piebiak.

Najjar, Dudziuk i Malinowska zostały odwołane przed upływem kadencji - poinformowało jako pierwsze RMF FM. Łukasz Piebiak tłumaczył w rozmowie z TVN24, że minister sprawiedliwości "ma uprawnienia, by zwolnić prezesa czy wiceprezesa sądu, również przed upływem kadencji".

ycipk-39nyaf

"Ministerstwu nie starczyło klasy, by dać im dokończyć kadencję"

Zbulwersowana tą sytuacją jest rzeczniczka SO sędzia Anna Ptaszek, która w związku z okolicznościami odwołania wiceprezesów, jak mówi "wyrażając solidarność z koleżankami", złożyła rezygnację. - Ministerstwu sprawiedliwości nawet nie starczyło klasy, żeby pozwolić dokończyć tym sędziom kadencję. Trzy wiceprezes zwolniono bez żadnego zarzutu, w nagłym trybie. Jedna została odwołana w połowie kadencji, dwóm do końca został miesiąc. Człowiek tyra przez sześć lat i bez słowa uzasadnienia traci pracę. I takie rzeczy się dzieją w największym sądzie w Europie - mówi WP Ptaszek. (W nowelizacji prawa o sądach powszechnych minister nie musi uzasadniać zmian personalnych w sądach - przyp. red.).

"Ze standardowego powołania nowych prezesów próbuje się robić aferę"

"Ze standardowego powołania nowych prezesów sądów po upływie kadencji poprzedników próbuje się robić aferę. Zwracam uwagę, że w poprzednim brzmieniu Ustroju Sądów Powszechnych również MS wskazywał, a następnie powoływał nowych Prezesów Sądów" - pisze na Twitterze Sebastian Kaleta, b. rzecznik resortu sprawiedliwości, członek Komisji Weryfikacyjnej.

ycipk-39nyaf

Sędzia Bitner w latach 1995-1997 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. W 1997 r. została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. W 1999 r. została powołana przez prezydenta na stanowisko sędziego w tym sądzie, gdzie orzekała w wydziale cywilnym.

W 2007 r. została na swój wniosek przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. W 2012 r. została powołana na stanowisko sędziego SO w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Także nowy wiceprezes SO sędzia Drajewicz jest zaangażowany w Stowarzyszenie Iustitia.

W poniedziałek PAP podał, że Maciej Strączyński jest pierwszym sędzią, który obejmuje prezesurę sądu według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych. Jest on od poniedziałku nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2010-2016 Strączyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas SO w Szczecinie kierowała osoba pełniąca obowiązki prezesa.

ycipk-39nyaf

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

Komisja Europejska uważa, że nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych narusza unijne prawo. Prezydent jej nie zawetował, w przeciwieństwie do ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym (projekty tych dwóch ostatnich ustaw powstają teraz w kancelarii prezydenta i mają zostać przesłane do Sejmu 25 września). Tysiące ludzi na ulicach polskich miast domagało się zawetowania trzech ustaw ws. reformy sądownictwa.

Źródło: PAP,WP,RMF FM,TVN24

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-39nyaf

ycipk-39nyaf
ycipk-39nyaf