Zbigniew Ziobro o wyroku ws. Władysława Frasyniuka: "Sąd stwierdził, że policjanta można pobić, opluć i zelżyć"
- Sąd stwierdził, że policjanta można pobić, opluć i zelżyć. To bardzo szkodliwa praktyka. Państwo ma obowiązek chronienia policjantów, strażaków i inne służby - podkreślał na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny mówił też o kontroli NIK ws. programu "Praca dla więźniów".
03.03.2020 14:47
Zbigniew Ziobro zaznaczył, że państwo powinno zapewnić swoim służbom odpowiednie bezpieczeństwo. Odniósł się tym samym do wyroku Sądu Apelacyjnego, który uchylił wyrok sądu pierwszej instancji ws. Władysława Frasyniuka, byłego opozycjonisty w PRL. Zarzuty dotyczyły naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza.
Zbigniew Ziobro o wyroku ws. Władysława Frasyniuka
- Sąd stwierdził, że policjanta można pobić, opluć i zelżyć. To bardzo szkodliwa praktyka. Państwo ma obowiązek chronienia policjantów, strażaków i inne służby - powiedział minister sprawiedliwości.
Jak dodał, on sam może nie zgadzać się z poglądami niektórych sędziów, jednak nigdy "nie zgodziłby się na atak wobec nich". - Tak samo, nie mogę się zgodzić, by sędzia zezwolił na agresję w stosunku do policjantów - podkreślił Ziobro. Jak stwierdził, buduje to pewien wizerunek sędziów w społeczeństwie.
Zbigniew Ziobro o immunitecie sędziów. "Naleciałość postkomunistyczna"
Minister Sprawiedliwości był pytany także o ewentualne wyroki dla osób zakłócających wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, a także zarzuty kierowane w stronę sędziego Igora Tulei.
W pierwszej sprawie Zbigniew Ziobro odesłał dziennikarzy do Konstytucji oraz kodeksu karnego, gdzie opisane są możliwe konsekwencje grożące za obrazę głowy państwa. - Co do sędziego Tulei, jego sprawa dotyczy przepisów powszechnie obowiązujących wobec wszystkich. Należy zapytać, czy wszyscy są równi wobec prawa - zaznaczył prokurator generalny.
Jak dodał, w kwestii sędziego Igora Tulei prokurator wyciągnął wioski, z których wynikało, że doszło do upowszechnienia informacji z naruszeniem prawa. Ziobro odniósł się też do ewentualnego pozbawiania sędziego immunitetu. - To naleciałość krajów postkomunistycznych. W Niemczech sędziowie nie mają immunitetu. To samo w innych krajach starej Unii Europejskiej - argumentował Ziobro.
Zbigniew Ziobro, jego pensja i dodatek funkcyjny
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny nie uciekł od pytań dotyczących jego dodatku funkcyjnego. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu pisaliśmy ile zarabia Zbigniew Ziobro i co składa się na jego pensję. Jedną z części składowych jest dodatek prokuratorski, który w przypadku Ziobry wynosi w tym roku 64 tys. złotych w skali roku. Sęk w tym, że ustawa która określa wysokość dodatku, mówi o stażu pracy, a Zbigniew Ziobro nigdy czynnym prokuratorem nie był.
Prokurator Generalny stwierdził, że sytuacja zmieniła się w 2016 roku, gdy ponownie połączono sprawowanie obu funkcji przez jedną osobę. - Wcześniej, przez wiele lat było to rozbite. Z kolei rozporządzenie z końca 2016 roku przewiduje konkretną stawkę dla prokuratura generalnego i stawka ta obowiązuje od 4 lat - tłumaczył polityk na konferencji.
Zbigniew Ziobro o NIK: "Potrzebna instytucja"
Na koniec Zbigniew Ziobro odniósł się także do decyzji Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, która odmówiła wszczęcia śledztwa ws. raportu NIK, który dotyczył programu "Praca dla więźniów". Minister sprawiedliwości stwierdził, że "jest zwolennikiem kontroli" i cieszy się, że Najwyższa Izba Kontroli patrzy również na ręce Służby Więziennej. - NIK jest bardzo potrzebną instytucją. W kwestii jednej ze spraw poruszonych w raporcie, śledczy znaleźli powody do wszczęcia postępowania - przekazał.
W jego opinii, program "Praca dla więźniów" jest bardzo potrzebny i dobry dla polskiej gospodarki. Minister wyliczał, że teraz więźniowie uczą się fachu, który mogą wykorzystać po wyjściu na wolność. Skazani mogą też płacić alimenty oraz inne ciążące na nich zobowiązania. W argumentach znalazły się także podatki, które spływają z miejsc pracy więźniów do budżetu państwa.
Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!