Trwa ładowanie...
IAR

Zbigniew Ziobro o Jarosławie Kaczyńskim: w polityce trzeba umieć budować kompromis

W prawicowej koalicji trwają prace nad programem - mówi Zbigniew Ziobro. Prezes Solidarnej Polski powiedział w radiowej Trójce, że zakończą się one przed wyborami parlamentarnymi, a nie samorządowymi, jak zapowiadano wcześniej. To wynik konieczności pójścia każdego ugrupowania na kompromis - tłumaczy Ziobro.
Share
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroŹródło: WP.PL, Fot: Michał Mandziak
d4ahsg6

Prezes Solidarnej Polski zaznaczył, że teksty krytyczne wobec partii Jarosława Kaczyńskiego to już jedynie "historyczne zaszłości". - W polityce trzeba umieć wyjść ponad różne spory i budować kompromis w imię skuteczności – powiedział.

Finansowanie partii z budżetu? Tylko przejrzyste

Ziobro twierdzi, że wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, iż nie da się finansować partii tylko z oszczędności. Solidarna Polska, która była przeciwko finansowaniu partii politycznych z budżetu, nie wyklucza więc utrzymania tego rozwiązania. Finansowanie takie musiałoby jednak być przejrzyste.

d4ahsg6

"Tak" dla zniesienia senatu i wprowadzenia systemu prezydenckiego

Ziobro przyznał, że jego ugrupowanie jest za zniesieniem Senatu, a Prawo i Sprawiedliwość za jego utrzymaniem. Solidarna Polska ma przedstawić kolejne argumenty za swoją koncepcją.

Ziobro dodał, że w koalicji trwają rozmowy na temat ewentualnego wprowadzenia systemu prezydenckiego. Przyznał jednak, że potrzebna byłaby do tego większość konstytucyjna w sejmie. Prezes Solidarnej Polski podkreślił, że porozumienie PiS-u, Solidarnej Polski i Polski Razem ma ten sam cel, co Akcja Wyborcza "Solidarność": połączenie sił, aby wygrać wybory i zmieniać Polskę.

Mówiąc o prawyborach prezydenckich na prawicy, gość radiowej Trójki powiedział, że koncepcja ta powstała przed porozumieniem z PiS-em i Solidarną Polską. W porozumieniu zobowiązała się ona, że nie będzie wystawiać własnego kandydata. W tej sytuacji, zdaniem Ziobry, kandydatem koalicji będzie kandydat PiS-u.

d4ahsg6

Na pytanie o ograniczenie kadencji prezydentów i burmistrzów miast, prezes Solidarnej Polski poinformował, że jego ugrupowanie jest za tym rozwiązaniem.

Na antenie Trójki Ziobro odniósł się również do wczorajszego uniewinnienia policjantów, pracujących przy sprawie Krzysztofa Olewnika. Stwierdził, że świadczy ono o słabości państwa.

Okoliczności zawarcia porozumienia

Porozumienie Solidarnej Polski z Prawem i Sprawiedliwością i Polską Razem zostało podpisane 19 lipca br. w Warszawie podczas spotkania środowisk prawicowych w ramach zgromadzenia obywatelskiego "Czas na zmiany". Zakłada ono m.in. poparcie dla kandydatów PiS w najbliższych wyborach uzupełniających do senatu, wystawienie wspólnych listy do sejmików wojewódzkich w najbliższych wyborach samorządowych, wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 roku i wspólnej listy w wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku.

d4ahsg6

Podziel się opinią

Share
d4ahsg6
d4ahsg6
Więcej tematów