Zbigniew Rau
Polski polityk, prawnik i nauczyciel akademicki. Jest profesorem nauk prawnych i profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego. Od 26 sierpnia 2020 roku jest ministrem spraw zagranicznych.
Data urodzenia: | 03.02.1955 (wiek: 69 lat) |
Miejsce urodzenia: | Łódź |
Wykształcenie
Zbigniew Rau urodził się 3 lutego 1955 roku w Łodzi. Na Uniwersytecie Łódzkim w 1977 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji. Następnie pracował jako stażysta bibliotekarz w uniwersyteckiej bibliotece. Trzy lata później wstąpił do NSZZ "Solidarność".
Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1982 roku. W 1996 habilitował się, a tytuł profesora otrzymał w 2005 roku. Jest kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a Uniwersytetu Łódzkiego.
Praca zawodowa
Zbigniew Rau pracował przez wiele lat jako wykładowca i stypendysta uczelni w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych. To m.in. Universität Trier, Universität Gießen, International Law School, University of Limburg (Maastricht), Trinity College, Cambridge University (Cambridge), Department of Government, University of Texas at Austin, Social Philosophy and Policy Center, Bowling Green State University (Bowling Green), Hoover Institution, Stanford University (Stanford), Murphy Institute of Political Economy, Tulane University (New Orleans), Research School of Social Sciences, Australian National University (Canberra).
W 1995 został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1996 habilitował się na WPiA UŁ, pracę habilitacyjną stanowiła rozprawa pt. Contractarianism versus Holism: Reinterpreting Locke’s Two Treatises of Government[3]. Rok później został kierownikiem Zakładu Doktryn Polityczno-Prawnych. Od 1998 był pełnomocnikiem rektora ds. Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Z funkcji tej zrezygnował w 2019 roku.
Kariera polityczna
Zbigniew Rau w 1980 roku zapisał się do NSZZ "Solidarność", gdzie pełnił funkcję eksperta ds. weryfikacji wyborów Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej. To był początek jego politycznej kariery.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu piotrowskim. Reprezentował wtedy polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Dwa lata później Zbigniew Rau w przedterminowych wyborach parlamentarnych nie ubiegał się o reelekcję. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, z którym współpracował w następnych latach.
Jego kariera polityczna nabrała rozpędu po wygranej Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Został powołany na stanowisko wojewody łódzkiego. Zasłynął tym, że w 2018 roku kwestionował możliwość sprawowania urzędu prezydenta Łodzi przez Hannę Zdanowską w związku z wyrokiem skazującym ją na karę grzywny.
Minister spraw zagranicznych
W 2019 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat posła z okręgu łódzkiego. Tym samym zakończył sprawowanie funkcji wojewody łódzkiego. W Sejmie był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.
26 sierpnia 2020 prezydent RP Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał go na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Jako minister spraw zagranicznych udziela dyplomatycznego wsparcia Ukrainie podczas wojny z Rosją.
Komentarze