ŚwiatZbigniew Nosowski wystąpił z Rady Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego

Zbigniew Nosowski wystąpił z Rady Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego

Dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski zrezygnował z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Decyzję podjął "w związku z zapowiedzią zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę".

Zbigniew Nosowski wystąpił z Rady Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Abedin Taherkenareh

02.03.2014 | aktual.: 02.03.2014 19:41

Nosowski napisał na swoim blogu, że wystosował w tej sprawie pismo do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Napisał w nim, że "agresywna postawa najwyższych organów państwa rosyjskiego - prezydenta Władimira Putina i Rady Federacji - jest całkowicie bezzasadna i nie ma żadnych podstaw prawnych".

- Państwo rosyjskie podważa podstawowe standardy polityki międzynarodowej, grożąc inwazją wojskową niepodległej Ukrainie, a nieoficjalnie już wcześniej prowadząc konsekwentną politykę zmierzającą do rozczłonkowania państwa ukraińskiego. W tej sytuacji uważam za niemożliwe dalsze uczestniczenie w gremium, którego członkowie ze strony rosyjskiej mianowani są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Prawdziwie obywatelski, szczery dialog Polaków z Rosjanami jest (coraz bardziej) potrzebny. Nie mogę jednak swoim nazwiskiem wspierać inicjatywy, którą ze strony rosyjskiej współtworzą organy państwowe - uzasadnił swoją decyzję Nosowski.

Zauważył, że stanowisko Rosji zagraża także "żywotnym interesom Rzeczypospolitej Polskiej. "Oczekuję od Pana Ministra natychmiastowego podjęcia wszelkich możliwych działań - w skali kraju, Unii Europejskiej, NATO i ONZ - na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji i zabezpieczenia trwałego, sprawiedliwego pokoju w naszej części Europy" - napisał Nosowski.

Forum jest jedną ze struktur mających służyć poprawie stosunków dwustronnych. W sesjach Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego uczestniczą twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 r. w Warszawie, a drugie - w 2004 r. w Petersburgu. Później z powodu ochłodzenia w relacjach dwustronnych w spotkaniach nastąpiła przerwa.

Forum zostało reaktywowane w 2008 r. z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Rosji, Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa, a jego sesja odbyła się we wrześniu w Warszawie. Kolejne posiedzenia tej struktury zorganizowano w maju 2009 r. w Moskwie i grudniu 2010 r. w Warszawie, a w latach 2012 i 2013 - w Moskwie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)