Zbigniew Farmus - sylwetka
Zbigniew Farmus (WP/Krzysztof Wojda)
Środowa Gazeta Wyborcza przedstawia życiorys Zbigniewa Farmusa, którego funkcjonariusze UOP zatrzymali we wtorek na pokładzie płynącego do Szwecji promu "Rogalin".
11.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jak pisze gazeta, Farmus to cień Szeremietiewa. Formalnie był jego asystentem w MON, jest zastępcą przewodniczącego RdR (też Szeremietiewa) oraz członkiem Rady Politycznej AWSP.
Farmus urodził się w 1949 r. w Bytomiu, wychowywał się w domu dziecka. Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. wyjechał do Kanady.
Jak poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki, Farmus ma cztery paszporty. Z Romualdem Szeremietiewem zetknął się za oceanem w latach 80. Był wówczas działaczem Polonii kanadyjskiej. Według Szeremietiewa, zbierał pieniądze na rzecz "Solidarności".
W Ministerstwie Obrony pojawił się po raz pierwszy w 1991 r., gdy Szeremietiew był wiceszefem tego resortu w rządzie Jana Olszewskiego. Opracował m.in. listy zwolnień z armii wszystkich byłych oficerów politycznych.
Wrócił do MON w 1997 r. podczas drugiej kadencji Szeremietiewa. Zdaniem Rzeczpospolitej, Farmus nadzorował przetargi i z tego tytułu brał łapówki w imieniu swego szefa. Mimo braku stosownych kwalifikacji, uczestniczył w spotkaniach komitetów NATO, np. komitetu infrastruktury wojskowej.
Jego syn Miłosz również pracuje w MON. (mag)