Zbigniew Farmus - sylwetka
Zbigniew Farmus (WP/Krzysztof Wojda)
Środowa Gazeta Wyborcza przedstawia życiorys Zbigniewa Farmusa, którego funkcjonariusze UOP zatrzymali we wtorek na pokładzie płynącego do Szwecji promu "Rogalin".
Jak pisze gazeta, Farmus to cień Szeremietiewa. Formalnie był jego asystentem w MON, jest zastępcą przewodniczącego RdR (też Szeremietiewa) oraz członkiem Rady Politycznej AWSP.
Farmus urodził się w 1949 r. w Bytomiu, wychowywał się w domu dziecka. Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. wyjechał do Kanady.
Jak poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki, Farmus ma cztery paszporty. Z Romualdem Szeremietiewem zetknął się za oceanem w latach 80. Był wówczas działaczem Polonii kanadyjskiej. Według Szeremietiewa, zbierał pieniądze na rzecz "Solidarności".
W Ministerstwie Obrony pojawił się po raz pierwszy w 1991 r., gdy Szeremietiew był wiceszefem tego resortu w rządzie Jana Olszewskiego. Opracował m.in. listy zwolnień z armii wszystkich byłych oficerów politycznych.
Wrócił do MON w 1997 r. podczas drugiej kadencji Szeremietiewa. Zdaniem Rzeczpospolitej, Farmus nadzorował przetargi i z tego tytułu brał łapówki w imieniu swego szefa. Mimo braku stosownych kwalifikacji, uczestniczył w spotkaniach komitetów NATO, np. komitetu infrastruktury wojskowej.
Jego syn Miłosz również pracuje w MON. (mag)