Trwa ładowanie...

Zatrzymano czterech mężczyzn okradających kościoły na Pomorzu

Starogardzcy policjanci (woj. pomorskie) zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 21-34 lat. Sprawcy mieli okradać kościoły oraz kapliczki. Następnie skradzione elementy sprzedawali na złomowiskach. Działali na obszarze czterech pomorskich powiatów.

Share
Zatrzymano czterech mężczyzn okradających kościoły na Pomorzu
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d4fnezg

W ostatnim czasie starogardzcy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń, dotyczących kradzieży w obiektach sakralnych. Pierwsze informacje wpłynęły jeszcze pod koniec grudnia ubiegłego roku. Sprawcy obrali sobie wówczas za cel kościół w oddalonej od Starogardu o 10 kilometrów Klonówce. Dwa tygodnie później doszło do kolejnych skoków w wiejskich kościołach. Za każdym razem uwaga złodziei skupiała się na miedzianych rynnach i rurach spustowych, które były najłatwiej dostępne.

Prowadzący sprawę policjanci natychmiast rozpoczęli dochodzenie. Przesłuchano kilkunastu świadków. Prowadzono również obserwację punktów skupu złomu. Nocne patrole baczniej przyglądały się osobom znajdującym się w pobliżu punktów kultu. Wprowadzono selektywną kontrolę pojazdów zaparkowanych nieopodal podejrzanych miejsce.

d4fnezg

Przeprowadzone czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia personaliów czterech podejrzanych w wieku od 24 do 31 lat. Wszyscy sprawcy są mieszkańcami powiatu tczewskiego.

- Pracującym nad sprawą policjantom udało się ustalić, że sprawcy działali od grudnia ubiegłego roku dokonując kradzieży na terenie powiatu starogardzkiego, tczewskiego, malborskiego i gdańskiego. Skradzione miedziane rynny oraz rury spustowe już następnego dnia trafiały do punktów skupu złomu. Wstępne straty spowodowane działaniem tej grupy oszacowane zostały na kwotę ponad 14 tys. zł – informuje st. asp. Marcin Kunka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących kradzieży mienia. Za popełnione przez nich przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

Zabór cudzego mienia jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw. Jak podaje Komenda Główna Policji w ubiegłym roku doszło do prawie 175 tys. działań kryminalnych tego typu. Porównując to z danymi z 2013 roku zanotowano spadek o 19 proc., a dziesięć lat temu częstotliwość kradzieży była dwukrotnie większa.

d4fnezg

Podziel się opinią

Share
d4fnezg
d4fnezg
Więcej tematów