Trwa ładowanie...
d2w4cup

Zatrzymano czterech mężczyzn okradających kościoły na Pomorzu

Starogardzcy policjanci (woj. pomorskie) zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 21-34 lat. Sprawcy mieli okradać kościoły oraz kapliczki. Następnie skradzione elementy sprzedawali na złomowiskach. Działali na obszarze czterech pomorskich powiatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymano czterech mężczyzn okradających kościoły na Pomorzu
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d2w4cup

W ostatnim czasie starogardzcy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń, dotyczących kradzieży w obiektach sakralnych. Pierwsze informacje wpłynęły jeszcze pod koniec grudnia ubiegłego roku. Sprawcy obrali sobie wówczas za cel kościół w oddalonej od Starogardu o 10 kilometrów Klonówce. Dwa tygodnie później doszło do kolejnych skoków w wiejskich kościołach. Za każdym razem uwaga złodziei skupiała się na miedzianych rynnach i rurach spustowych, które były najłatwiej dostępne.

Prowadzący sprawę policjanci natychmiast rozpoczęli dochodzenie. Przesłuchano kilkunastu świadków. Prowadzono również obserwację punktów skupu złomu. Nocne patrole baczniej przyglądały się osobom znajdującym się w pobliżu punktów kultu. Wprowadzono selektywną kontrolę pojazdów zaparkowanych nieopodal podejrzanych miejsce.

Przeprowadzone czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia personaliów czterech podejrzanych w wieku od 24 do 31 lat. Wszyscy sprawcy są mieszkańcami powiatu tczewskiego.

d2w4cup

- Pracującym nad sprawą policjantom udało się ustalić, że sprawcy działali od grudnia ubiegłego roku dokonując kradzieży na terenie powiatu starogardzkiego, tczewskiego, malborskiego i gdańskiego. Skradzione miedziane rynny oraz rury spustowe już następnego dnia trafiały do punktów skupu złomu. Wstępne straty spowodowane działaniem tej grupy oszacowane zostały na kwotę ponad 14 tys. zł – informuje st. asp. Marcin Kunka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących kradzieży mienia. Za popełnione przez nich przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

Zabór cudzego mienia jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw. Jak podaje Komenda Główna Policji w ubiegłym roku doszło do prawie 175 tys. działań kryminalnych tego typu. Porównując to z danymi z 2013 roku zanotowano spadek o 19 proc., a dziesięć lat temu częstotliwość kradzieży była dwukrotnie większa.

d2w4cup

Podziel się opinią

Share

d2w4cup

d2w4cup
Więcej tematów