Zastrzegłeś nr PESEL? O tym musisz pamiętać

Od kilku miesięcy można zastrzec swój nr PESEL w aplikacji mObywatel. Okazuje się jednak, że oprócz zmniejszenia ryzyka związanego z wykorzystaniem naszych danych np. do wzięcia kredytu, taka decyzja pociąga za sobą również konsekwencje.

O czym należy pamiętać po zastrzeżeniu numeru PESEL?
O czym należy pamiętać po zastrzeżeniu numeru PESEL?
Źródło zdjęć: © WP
oprac. JUL

Aplikacja mObywatel umożliwia zarówno zastrzeżenie, jak i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Opcja ta jest już 17 listopada 2023 roku, jednak przez pierwsze miesiące była właściwie jedynie ciekawostką.

Zmieniło się to po 1 czerwca tego roku, kiedy w życie wszedł ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przez wszystkie instytucje. To właśnie od tego momentu zastrzeżenie PESEL stało się przydatne.

Ograniczenia przy zastrzeżonym numerze PESEL

Musimy jednak pamiętać, że zastrzeżenie ma też skutki dla właściciela numeru. Zastrzeżony numer PESEL uniemożliwia wzięcie jakiejkolwiek pożyczki czy kredytu. Dotyczy to również płatności przez PayPo lub za pomocą innej płatności odroczonej. Osoba posiadająca zastrzeżony PESEL nie może również odbyć czynności notarialnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przekroczony limit UE. Co z obietnicami wyborczymi?

Żeby uniknąć niemiłego zaskoczenia, musimy pamiętać, aby przed każdą z tych czynności cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Można ustawić czas, po którym PESEL zostanie automatycznie ponownie zastrzeżony lub zrobić to ręcznie.

Banki wprowadziły limity

Osoby z zastrzeżonym numerem PESEL muszą liczyć się również z tym, że część banków wprowadziła ograniczenia na wypłaty środków z konta bankowego. W niektórych przypadkach maksymalnie można wypłacić kwotę w wysokości 3-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Jak ostrzega bezprawnik.pl, nawet odblokowania PESEL-u tuż przed wizytą w banku może nie wystarczyć do zwiększenia tego limitu. Banki mogą wstrzymać wypłatę środków na 12 godzin od momentu dokonania odblokowania numeru PESEL, warto więc większe wydatki zaplanować z wyprzedzeniem.

Źródło: bezprawnik.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)