Trwa ładowanie...
d3b8qop

Zastój w Trybunale Konstytucyjnym. "Stracił na znaczeniu"

Nie miesiąc jak dawniej, ale niemal dwa miesiące trwał letni zastój Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci zwracają uwagę, że instytucja po zmianach PiS traci na znaczeniu i mówią o wstydzie wśród sędziów.
Share
Sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Sala rozpraw Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d3b8qop

Zanim doszło do tzw. reformy TK i nastania prezes Julii Przyłębskiej, kalendarz Trybunału we wrześniu zapełniony był terminami rozpraw, ale teraz jest inaczej. Tym razem nie tylko sierpień, ale i wrzesień to okres niemal bez pracy - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik, analizując raporty z pracy TK, zauważa że, w tym roku na wrzesień zaplanowano jedynie trzy rozprawy, ale dwa terminy i tak zostały odwołane. Po raz pierwszy po przerwie wakacyjnej TK zebrał się dopiero 25 września.

Nie inaczej było rok temu, ale wówczas nie zaplanowano ani jednego posiedzenia. W roku 2015 było ich kilkanaście.

d3b8qop

Co więcej, w ostatnich latach spadła również lipcowa aktywność Trybunału. W 2014 r. w tym okresie odbyło się 16 rozpraw, a tym tylko pięć.

Zobacz też: Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński nie staną do debat. "To jest strach"

d3b8qop

- Sędziowie, mając świadomość, że część z nich została wybrana w sposób wadliwy, a część najzwyczajniej nie ma odpowiednich kompetencji, sami ograniczyli do minimum swoją działalność orzeczniczą - komentuje w rozmowie z "DGP" sytuację w TK dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Również zdaniem dra Ryszarda Balickiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Wrocławskiego redukcja działalności TK to wynik tracenia przez tę instytucję znaczenia po 2015 r. oraz jej upolitycznienia przez PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b8qop

d3b8qop

Podziel się opinią

Share
d3b8qop
d3b8qop
Więcej tematów