Trwa ładowanie...

Zaskoczenie na szczycie ONZ. Rosyjski urzędnik przeprasza za wojnę na Ukrainie

Szef rosyjskiej delegacji przeprosił za inwazję jego kraju na Ukrainę. Do zdarzenia doszło podczas ważnej konferencji klimatycznej ONZ. Oleg Anisimow podczas przemówienia on-line miał stwierdzić, że inwazja Rosji była nieuzasadniona.

Oleg Anisimow podczas przemówienia on-line miał stwierdzić, że inwazja Rosji była nieuzasadniona. Oleg Anisimow podczas przemówienia on-line miał stwierdzić, że inwazja Rosji była nieuzasadniona. Źródło: PAP, fot: PAP/DSNS
d3o9z97
d3o9z97

Szef rosyjskiej delegacji przeprosił za inwazję jego kraju na Ukrainę. Do zdarzenia doszło w niedzielę rano podczas spotkania Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Oleg Anisimow podczas przemówienia on-line miał stwierdzić, że inwazja Rosji była nieuzasadniona.

Jak informuje Agence France Presse, do zdarzenia miało dojść podczas spotkania na konferencji klimatycznej ONZ, które było zamknięte dla obserwatorów. Słowa szefa rosyjskiej delegacji miały paść po wcześniejszej wypowiedzi, przedstawicielki Rosji, która na kworum opowiadała o ciężkiej sytuacji jej kraju.

"Pozwólcie, że przekażę przeprosiny w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie są w stanie zapobiec temu konfliktowi" – miał powiedzieć Anisimow po rosyjsku na sesji plenarnej wirtualnego spotkania, w którym udział brali przedstawiciele 195 państw. Jak informuje France24, informację tę potwierdziło 3 niezależnych od siebie słuchaczy. "Nie znajduję uzasadnienia dla ataku na Ukrainę" – dodał jeszcze.

Niskie morale w rosyjskiej armii. "Tej kampanii nie da się logicznie wytłumaczyć"

Wystąpienie zostało przetłumaczone na język angielski.

d3o9z97

Przedstawicielka Ukrainy: "Nie poddamy się"

Przedstawicielka Ukrainy, która występowała podczas spotkania Międzyrządowego Zespółu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przed Anisimowem wygłosiła płomienne przemówienie, w którym powiedziała m.in. "Nie poddamy się na Ukrainie i mamy nadzieję, że świat nie podda się w budowaniu przyszłości odpornej na zmiany klimatu" – powiedziała po angielsku, według wielu źródeł. Stwierdziła też, że "zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka i wojna z Ukrainą mają te same korzenie – paliwa kopalne – i naszą od nich zależność" – dodała.

Słuchacze zaskoczeni wypowiedzią Amisimova

Słowa Anisimova, które padły później i jego niekryty "podziw" dla ukraińskiej delegacji zaskoczył wszystkich. "Wie, że istnieje dla niego ryzyko, to była bardzo szczera wiadomość" – powiedział inny uczestnik.

Poproszony przez AFP o komentarz, Anisimow powiedział, że jego wypowiedzi "wyrażały moją osobistą opinię i postawę" i nie powinny być traktowane jako "oficjalne oświadczenie rosyjskiej delegacji".

d3o9z97

Oleg Anisimov jest jednym z filarów IPCC. Do tej pory współpracował przy tworzeniu większości raportów zespołu, jako główny autor.

Celem dwutygodniowego spotkania IPCC, w cieniu inwazji Rosji na Ukrainę, było przekształcenie 3500-stronicowego raportu na temat wpływu klimatu i adaptacji na kluczowe 40-stronicowe "Podsumowanie dla decydentów politycznych", które zostanie upublicznione w poniedziałek.

Źródło: AFP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3o9z97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3o9z97
Więcej tematów