Trwa ładowanie...

Zaskakujące słowa Putina. Zadowolenie po decyzji UE

Prezydent Rosji, goszcząc na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, wyraził zadowolenie z niektórych ruchów UE. Wymienił przykład umowy w sprawie rosyjskich nawozów. Zadeklarował, że gdyby Europa zgodziła się na kolejne kroki i dalsze złagodzenie obostrzeń dotyczących eksportu, Rosja jest gotowa rozdać towar, który utknął w europejskich portach, rozwijającym się krajom.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na szczycie w Samarkandzie z prezydentem Uzbekistanu Shavkatem MirziyojewemPrezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na szczycie w Samarkandzie z prezydentem Uzbekistanu Shavkatem MirziyojewemŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
dhjgmxb
dhjgmxb

O słowach, które padły podczas tego spotkania wschodniego bloku gospodarczego, informuje Reuters. Władimir Putin ujawnił, że z zadowoleniem przyjął decyzję Unii Europejskiej o zniesieniu niektórych sankcji logistycznych na rosyjski eksport, ale żałuje, że chodzi tylko o korzyści własnych członków.

Dodał, że nadal gospodarka Rosji jest blokowana. Ujawnił, że ponad 300 tysięcy ton rosyjskich nawozów tkwi w europejskich portach. W zamian za dalsze złagodzenie sankcji na rosyjski eksport Putin obiecał oddać te nawozy za darmo. Wedle jego słów miałby one trafić do krajów rozwijających się, "z troski o najbiedniejszych".

- Oczywiście cieszymy się z samej decyzji o zniesieniu sankcji, ale okazuje się, że te sankcje, zgodnie z wyjaśnieniem Komisji Europejskiej z 10 września, zostały zniesione tylko dla krajów członkowskich UE. Mogą kupować nasze nawozy! Ale co z rozwojem najbiedniejszych krajów świata - powiedział Putin.

dhjgmxb

Putin zadowolony z decyzji Unii Europejskiej. Za zniesienie sankcji na sprzedaż rosyjskich nawozów

Dopuszczenie rosyjskich nawozów do rynków światowych było częścią przełomowego porozumienia w sprawie odblokowania eksportu zboża przez Morze Czarne. Odpowiednie porozumienie, którego stroną poza Rosją i Ukrainą są Turcja i ONZ, zawarte zostało w lipcu w Stambule. Rosjanie zgodzili się odstąpić od blokady ukraińskich portów, co pozwoliło na eksport ukraińskiego zboża - pisze Reuters.

Agencja TASS, relacjonując udział prezydenta w uzbeckim szczycie, podaje, że Putin oskarżył Zachód o "egoizm gospodarczy", wytykał Europie "błędy systemowe" i tłumaczył, że to wpływa na niedobory w dziedzinie finansów i energetyki. Pokreślił też, że rosyjska polityka jest "pozbawiona jakiegokolwiek egoizmu".

Moskwa ma dość. "To już czerwona linia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhjgmxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dhjgmxb
Więcej tematów