Trwa ładowanie...

Ukraińcy znaleźli listy rosyjskich żołnierzy. "Wyczerpanie moralne" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 205. dzień wojny w Ukrainie. W wyzwolonym Izium w obwodzie charkowskim odnaleziono dziesięć listów pozostawionych przez rosyjskich wojskowych - informuje "The Washington Post". Rosjanie mieli prosić dowódców o zwolnienie ze służby. W dokumentach wojskowi narzekali m.in. na "brak urlopu", "pogarszający się stan zdrowia", "wyczerpanie moralne" czy "brak pomocy medycznej". Korespondencja datowana była na ostatnie dni sierpnia. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińcy znaleźli listy rosyjskich żołnierzy. "Wyczerpanie moralne"Ukraińcy znaleźli listy rosyjskich żołnierzy. "Wyczerpanie moralne"Źródło: East News, Washington Post
d3fgrx2
  • • W centrum Chersonia doszło do wybuchu w obiekcie, który miał być wykorzystywany przez rosyjskich żołnierzy. Wskazuje się na atak rakietowy dokonany przez ukraińskie wojsko. - Co najmniej jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku uderzenia - doniosła rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. 

  • • - W wyzwolonym Iziumie odkryto rosyjską katownię, piwnicę, w której torturowano Ukraińców - poinformował rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, publikując nagranie z pomieszczenia, które, według świadków, miało być miejscem przesłuchań i tortur. 

  • • Burmistrz Melitopola poinformował o eksplozjach w mieście. "Podczas gdy okupanci informują o 100-procentowej skuteczności obrony przeciwlotniczej, gęsty, czarny dym unosi się nad lotniskiem w bazie wroga" - napisał Iwan Fedorow. 

Trwa łączenie
22:33, 16.09.2022

"Rosyjskie Siły Powietrzne zabiły w tym budynku w Izium ponad 50 cywilów podczas jednego nalotu. Wyobraź sobie, że z woli chorego dyktatora zginęło 20 rodzin" - napisał ukraiński żołnierz jednostek sił specjalnych. 


22:28, 16.09.2022

"Masowe groby w Izium dowodzą, że ilekroć wyzwalamy terytoria, są dowody straszliwych zbrodni rosyjskich. Można sobie tylko wyobrazić, przez jakie piekło przechodzą ludzie na innych terytoriach okupowanych przez Rosję. Pilnie potrzebujemy więcej broni, aby ich wyzwolić i uratować im życie!" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.  

22:24, 16.09.2022

Władze Ukrainy poinformowały w czwartek o odkryciu 450 grobów pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Szef administracji tego obwodu Ołeh Syniehubow oświadczył w piątek, że ciała wydobyte z grobów noszą ślady tortur. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec powiedział, że w obwodzie charkowskim ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach. 

PAP
22:22, 16.09.2022

- Dobrze, że w strukturach ONZ przygotowują już grupę, która pojedzie do tego miejsca koło Iziumu, która zobaczy i opowie wszystkim w organizacji, co robili terroryści rosyjscy - powiedział Zełenski.

Zapewnił, że dziennikarze uzyskają pełny dostęp do katowni odkrytych na terenie obwodu charkowskiego.

PAP
22:20, 16.09.2022

- Świat powinien na to wszystko zareagować. Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy. Dopiero teraz zaczęliśmy poznawać całą prawdę o tym, co działo się w tej części Charkowszczyzny - powiedział ukraiński prezydent.

22:18, 16.09.2022

Zełenski poinformował, że na terenach obwodu charkowskiego wykrywane są zbrodnie; obecnie pracują tam śledczy. Podkreślił, że znaleziono miejsca, w których więzieni i maltretowani byli podczas okupacji miejscowi mieszkańcy, jak i cudzoziemcy. Wyjaśnił, że cudzoziemcami tymi byli studenci ze Sri Lanki, którzy uczyli się w ukraińskim Kupiańsku. Zostali schwytani przez Rosjan i uwięzieni w marcu. Teraz ich uwolniono i udzielono pomocy lekarskiej.

22:13, 16.09.2022

Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poparł inicjatywę wysłania misji ONZ do miejsca masowych pochówków pod Iziumem w obwodzie charkowskim, odkrytego po wyzwoleniu miasta spod rosyjskiej okupacji.

22:02, 16.09.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

alerts.in.ua
21:52, 16.09.2022

205. dzień wojny. Nagranie przygotowane przez ukraiński Sztab Generalny.

21:43, 16.09.2022

W kierunku Charkowa podczas operacji specjalnej grupa Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy zdobyła magazyn rosyjskiej amunicji.

21:19, 16.09.2022

Unia Europejska jest głęboko zszokowana masowymi grobami odkrytymi przez władze ukraińskie w okolicy Iziumu - miasta w obwodzie charkowskim niedawno wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji. Potępiamy te okrucieństwa w najostrzejszych słowach - napisał w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Militarna agresja Rosji pozostawia ślad krwi i zniszczenia na całej Ukrainie. Tysiące cywilów zostało już zamordowanych, o wiele więcej było torturowanych, nękanych, napastowanych seksualnie, porwanych lub przymusowo przesiedlonych. To nieludzkie zachowanie sił rosyjskich, z całkowitym lekceważeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i konwencji genewskich, musi się natychmiast skończyć" - oświadczył.

"Rosja, jej przywódcy polityczni i wszyscy zaangażowani w trwające naruszenia prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. UE wspiera wszelkie wysiłki w tym zakresie" - zapewnił Borrell.

Władze Ukrainy poinformowały w czwartek o odkryciu 450 grobów pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Szef administracji tego obwodu Ołeh Syniehubow oświadczył w piątek, że ciała wydobyte z grobów noszą ślady tortur.

21:08, 16.09.2022

W propagandowej wypowiedzi Władimir Putin zarzucił ukraińskim władzom niechęć do negocjacji. Rosyjski prezydent stwierdził, że jest gotów zrobić wszystko, by zakończyć wojnę, jednak - jak mówił - to Kijów odmawia negocjacji.

20:59, 16.09.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera.

- Jestem przeciwko dostawom amoniaku z Federacji Rosyjskiej przez nasze terytorium, zgodzę się na to tylko w zamian za naszych więźniów. Zaproponowałem to ONZ - powiedział Zełenski agencji Reutera. Podała ona następnie, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że Moskwa odrzuciła tę propozycję.

Zełenski powiedział, że podczas kontrofensywy sił ukraińskich w obwodzie charkowskim do niewoli dostały się setki Rosjan, jednak liczba przetrzymywanych przez Rosję jeńców ukraińskich jest większa - relacjonuje agencja.

We wznowieniu eksportu amoniaku z Rosji próbuje pośredniczyć ONZ; szef organizacji Antonio Guterres podkreślił w środę, że na światowym rynku nawozów panuje "dramatyczna sytuacja". Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego Powołża do ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym w miejscowości Piwdenne (Jużne) został zamknięty po agresji Rosji na Ukrainę.

20:36, 16.09.2022

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy pilnie potrzebne są części zamienne i olej napędowy - powiadomił w piątek koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.

Enerhoatom poinformował, że części zamienne są potrzebne m.in. do naprawienia linii energetycznych, uszkodzonych na skutek ostrzałów rosyjskich.

Przed niespełna tygodniem Enerhoatom powiadomił o wyłączeniu ostatniego działającego bloku elektrowni. 15 sierpnia Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła rezolucję wzywającą Rosję do zaprzestania okupacji siłowni.

20:29, 16.09.2022

- Ukraińcy kontynuują swoją kontrofensywę, konsolidując kontrolę nad terytorium pod Charkowem i nadal rozważnie posuwają się naprzód w obwodzie chersońskim - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Wojskowy dodał też, że pierwsze systemu obrony powietrznej NASAMS trafią na Ukrainę za około dwa miesiące.

- Ukraińcy kontynuują prowadzenie swoich operacji kontrofensywnych, głównie na północy wokół Charkowa i na południu w regionie Chersonia. Oceniamy, że Ukraińcy konsolidują swoje zdobycze po tym, jak odzyskali znaczne połacie terytorium, a Rosjanie próbują wzmocnić swoje linie defensywne - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej. Jak dodał, ukraińska ofensywa posuwa się w "rozmyślny i wyrachowany" sposób naprzód na południu kraju.

Ryder zwrócił uwagę, że w ogłoszonym w czwartek nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy wartym 600 milionów dolarów znalazł się sprzęt potrzebny do operacji przy niskich temperaturach. W pakiecie są też dodatkowe rakiety GMLRS do systemów HIMARS, 1 tys. sztuk naprowadzanej satelitarnie amunicji artyleryjskiej (M982 Excalibur), cztery radary przeciwartyleryjskie oraz systemy przeciwdronowe. 

Ryder przeciął też spekulacje, że USA nie będą w stanie utrzymać obecnego poziomu wsparcia Ukrainy ze względu na kurczące się zapasy uzbrojenia. Zapowiedział, że pierwsze dwa z sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS trafią na Ukrainę w ciągu około dwóch tygodni.20:21, 16.09.2022

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba skrytykował rząd Niemiec za to, że nadal nie dostarcza jego krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty.

- Jest to dla nas zagadką: teraz prosimy o czołgi Leopard lub Mardery, a Niemcy dostarczają pojazdy opancerzone typu Dingo - powiedział ukraiński minister.

- To również jest pomocne i jesteśmy za to wdzięczni. Ale to nie jest to, czego najbardziej potrzebujemy w walce. (...) Gdzie jest problem? Dlaczego nie możemy uzyskać tego, czego potrzebujemy i czym dysponują Niemcy? - zastanawia się Kułeba w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Szef MSZ Ukrainy odnosi wrażenie, że w kwestii broni istnieje w Berlinie coś w rodzaju muru. - Myślę, że nadszedł czas, aby kanclerz federalny Olaf Scholz zburzył ten mur - podkreślił Kułeba. - Nawet jeśli szkolenie żołnierzy w wykorzystywaniu czołgów Leopard potrwałoby dłużej, czołgi te byłyby potrzebne na polu bitwy w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. Decyzja o tym powinna zapaść już teraz - dodał.

W czwartek minister obrony RFN Christine Lambrecht zapowiedziała, że jej kraj dostarczy Ukrainie kolejne dwie wyrzutnie rakietowe Mars, 50 pojazdów opancerzonych Dingo i 200 pocisków do wyrzutni rakietowych. Ze swojej strony Ukraina domaga się dostarczenia niemieckich bojowych wozów piechoty Marder i czołgów Leopard 2.

20:10, 16.09.2022

- Ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, w czasie rosyjskiej okupacji – poinformował w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

- Jeśli mówimy o wszystkich wyzwolonych terenach w obwodzie charkowskim, to liczba ofiar – obywateli Ukrainy – przekracza tysiąc; są wśród nich także cywile – powiedział Łubinec na konferencji prasowej w Iziumie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodał, że prawdopodobnie za kilka dni ogłoszona zostanie dokładna liczba zamordowanych mieszkańców tego miasta, których ciała znaleziono w miejscu masowych pochówków.

Władze Ukrainy poinformowały w czwartek o odkryciu 450 grobów pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Szef administracji tego obwodu Ołeh Syniehubow oświadczył w piątek, że ciała wydobyte z grobów noszą ślady tortur. Rozpoczęto już ekshumację, jak dotąd wydobyto ciała 22 cywilów i 17 żołnierzy.

20:04, 16.09.2022

Po udanej kontrofensywie w rejonie Charkowa, Ukraina nadal próbuje wedrzeć się na okupowane obszary na południu, w rejonie Chersonia. Według ostatnich doniesień udało się jej odzyskać kolejne, mniejsze miejscowości i przybliżyć na kilkanaście kilometrów do miasta. W piątek ukraińskie rakiety uderzyły w w centrum Chersonia. Zdaniem ekspertów ds. wojskowości, Ukraińcy chcą pójść za ciosem po udanym natarciu na północy, jednak czekają ich o wiele cięższe walki od tych pod Charkowem.

19:58, 16.09.2022

"Przerażające. I nie da się nie porównać tego do Katynia. A najgorsze, że takich miejsc na ukraińskich ziemiach wciąż okupowanych przez Rosję są prawdopodobnie jeszcze dziesiątki. Jesteśmy świadkami największej w Europie zbrodni na ludności cywilnej od II wojny światowej" - przekazał wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński, odnosząc się do odkrycia masowych grobów w mieście Izium w obwodzie charkowskim.

19:49, 16.09.2022

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w piątek w Pradze, że jedność krajów UE z Ukrainą jest kluczem do zapewnienia pokoju. Jego zdaniem rosyjska inwazja na Ukrainę dotknie każdego Europejczyka osobiście, ekonomicznie, politycznie i błędem byłoby myśleć inaczej.

Jak dodał, Ukraina chce zatrzymać wojnę, zachować niepodległość i zapewnić odbudowę kraju. Jego zdaniem ludzie wracają do Kijowa i odżywa biznes. Sytuacja jednak jest zła, bo łańcuchy logistyczne zostały zerwane. Jest też dużo zniszczonych mieszkań, szkół, dróg i mostów.

Wschód Ukrainy został zrujnowany, ale ludzie tam pozostali i właśnie tym ludziom, jak mówił Kliczko, trzeba zapewnić przed zimą funkcjonowanie podstawowej infrastruktury.

Mer stwierdził, że Rosja prowadzi wojnę przeciwko demokracji na Ukrainie, wolności i prawom człowieka. Zauważył, że na terenach, które opuszczają rosyjskie wojska widać wyraźnie, że to nie jest wojna, ale ludobójstwo.

Kliczko powiedział, że konflikt jest wyzwaniem nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego nowoczesnego społeczeństwa, które broni wartości demokratycznych. Podziękował za wsparcie i pomoc ze strony państw UE, a także za zapewnienia o ich kontynuacji.

19:41, 16.09.2022

Nagrania z frontu w Ukrainie.

19:36, 16.09.2022

- Nie ma planów, aby przedstawiciele Stanów Zjednoczonych spotkali się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu - powiedziała w piątek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Agencja Reutera przypomina, że do Nowego Jorku w przyszłym tygodniu wybiera się rosyjska delegacja na czele z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, będą tam także prezydent USA Joe Biden i amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

- Będziemy mieć spotkania z Ukraińcami. W tej chwili nie ma planów spotkań z Rosjanami. Nie wskazali, że są zainteresowani dyplomacją - powiedziała Thomas-Greenfield.

19:23, 16.09.2022

"Cały świat powinien to zobaczyć. Świat, w którym nie powinno być okrucieństwa i terroryzmu. Ale to wszystko jest. I nazywa się Rosja. W miejscu masowego pochówku w Izium znaleziono ponad 400 ciał. Ze śladami tortur, dzieci, zabitych w wyniku ataków rakietowych. Rosja pozostawia tylko śmierć i cierpienie. Mordercy. Oprawcy. Pozbawiony wszystkiego, co ludzkie. Nie uciekniecie. Nie ukryjecie się. Zemsta będzie słusznie straszna. Za każdego Ukraińca, za każdą umęczoną duszę" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:11, 16.09.2022

W piątek w Mińsku Mazowieckim, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy wykonawcze na zakup 48 naddźwiękowych lekkich myśliwców FA-50 od południowokoreańskiego koncernu Korea Aerospace Industries.

- FA-50 w roli bojowej będzie głównie samolotem wsparcia, pozwoli też szkolić pilotów rozwijającego się lotnictwa wojskowego - przekazał w rozmowie z PAP gen. bryg. Ireneusz Nowak, zastępca inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak dodał, pozwoli on przejść jednostkom 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z poradzieckich MiGów-29 i Su-22 na system w pełni zgodny ze standardami NATO.


18:45, 16.09.2022

- Masowa mogiła odkryta w Izium pokazuje, co pozostawia po sobie Rosja na okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zapowiedział dalsze działania, by doprowadzić do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych.

- To jest przerażająca część trwającej historii. Gdziekolwiek widzimy odpływ rosyjskich sił z okupowanych terytoriów, widzimy, co one po sobie pozostawiają. I odkrycie tych 440 grobów w Izium jest tego przypomnieniem - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim jordańskim odpowiednikiem.

Jak zaznaczył, ważne jest, by dokumentować "to, co prawdopodobnie będzie uznane za zbrodnie wojenne".

- Czy to przez same ukraińskie procesy, czy mechanizmy OBWE, ONZ, Międzynarodowego Trybunału Karnego, czy wszystkich razem, bardzo ważne jest, by zapewnić, że ci którzy dopuszczali się tych okrucieństw odpowiedzą za to - dodał.

Jednocześnie Blinken ponowił swój sprzeciw wobec uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm, wskazując na niepożądane negatywne skutki, które ta decyzja mogłaby za sobą pociągnąć. Dodał, że prowadzi rozmowy z Kongresem, by nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje, analogiczne do tych przewidzianych dla państw-sponsorów terroryzmu.

Źródło: ukrinform.ua, unian,ua, pravda.com.ua, 24tv.ua, PAP, bbc.com, reuters.com, tass.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fgrx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3fgrx2
Więcej tematów