Trwa ładowanie...

Przeprowadzili badania na pająkach. Zaskakujące odkrycie

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że pająki z rodziny skakunowatych (Salticidae) zaczynają tracić wzrok, gdy są głodne. Miały potwierdzić to badania wykonane przez profesor Elke Buschbeck.

PająkPająkŹródło: GETTY, fot: NurPhoto
dgwduil
dgwduil

Szczegóły badań na ten temat ukazały się w czasopiśmie "Vision Research".

Biolodzy z Uniwersytetu w Cincinnati złapali pająki w ich naturalnym środowisku. Kiedy przebadali ich oczy, okazało się, że niektóre osobniki miały ciemne plamy na fotoreceptorach. Elke Buschbeck wysnuła teorię, że niektóre fotoreceptory nawet obumarły.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przerażające odkrycie we Wrocławiu. Jadowity gatunek pająka z Brazylii w mieszkaniu

By sprawdzić, co było tego przyczyną, naukowcy podzielili pająki na dwie grupy. Pierwsza była karmiona w normalny sposób. Z kolei druga, dostawała połowę porcji tego samego jedzenia. Okazało się, że pająki, które jadły mniej, straciły o wiele więcej fotoreceptorów.

dgwduil

"Odpowiednik plamki żółtej u ludzi"

- Fotoreceptory są kosztowne pod względem zapotrzebowania na energię. Trudno jest nadążyć za ich potrzebami energetycznymi. Jeśli pozbawi się ich odżywiania, system zaczyna zawodzić. To funkcjonalny odpowiednik plamki żółtej w naszych oczach - wyjaśniła Buschbeck.

Profesor mówi o dowodach na to, że zwyrodnienie plamki żółtej u ludzi jest powiązane z procesami metabolicznymi i trudnościami z dostarczaniem energii.

Starsza autorka badania Anette Stowasser mówi jednak, że jest zbyt wcześnie, by powiązać choroby wzroku u pająków i ludzi.

Czytaj też:

dgwduil

źródło: "Vision Research", phys.org, tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgwduil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgwduil
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj