Przeprowadzili badania na pająkach. Zaskakujące odkrycie
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że pająki z rodziny skakunowatych (Salticidae) zaczynają tracić wzrok, gdy są głodne. Miały potwierdzić to badania wykonane przez profesor Elke Buschbeck.
Szczegóły badań na ten temat ukazały się w czasopiśmie "Vision Research".
Biolodzy z Uniwersytetu w Cincinnati złapali pająki w ich naturalnym środowisku. Kiedy przebadali ich oczy, okazało się, że niektóre osobniki miały ciemne plamy na fotoreceptorach. Elke Buschbeck wysnuła teorię, że niektóre fotoreceptory nawet obumarły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przerażające odkrycie we Wrocławiu. Jadowity gatunek pająka z Brazylii w mieszkaniu
By sprawdzić, co było tego przyczyną, naukowcy podzielili pająki na dwie grupy. Pierwsza była karmiona w normalny sposób. Z kolei druga, dostawała połowę porcji tego samego jedzenia. Okazało się, że pająki, które jadły mniej, straciły o wiele więcej fotoreceptorów.
"Odpowiednik plamki żółtej u ludzi"
- Fotoreceptory są kosztowne pod względem zapotrzebowania na energię. Trudno jest nadążyć za ich potrzebami energetycznymi. Jeśli pozbawi się ich odżywiania, system zaczyna zawodzić. To funkcjonalny odpowiednik plamki żółtej w naszych oczach - wyjaśniła Buschbeck.
Profesor mówi o dowodach na to, że zwyrodnienie plamki żółtej u ludzi jest powiązane z procesami metabolicznymi i trudnościami z dostarczaniem energii.
Starsza autorka badania Anette Stowasser mówi jednak, że jest zbyt wcześnie, by powiązać choroby wzroku u pająków i ludzi.
Czytaj też:
źródło: "Vision Research", phys.org, tvn24.pl