PolskaZaskakująca decyzja minister Joanny Muchy

Zaskakująca decyzja minister Joanny Muchy

Minister sportu Joanna Mucha uniezależniła przyznawanie nagród rocznych od wyników finansowych. Chciała też wręczać nagrody osobom, które są na stanowiskach krócej niż rok, ale temu pomysłowi sprzeciwiły się resorty finansów i skarbu - ustalił portal tvp.info. To kolejne kontrowersje wokół nagród ministerstwa sportu obok rekordowej premii dla byłego prezesa NCS Rafała Kaplera.

Zaskakująca decyzja minister Joanny Muchy
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Zobacz galerię: Bieg Joanny Muchy

Zdymisjonowany wczoraj Rafał Kapler, odpowiedzialny za opóźnienia w budowie Stadionu Narodowego, dostanie premię w wysokości ponad pół miliona złotych. Sprawą zbulwersowani są nawet politycy PO. Jednak jak ustalił portal tvp.info, kontrowersje mogą też budzić zasady przyznawania innych nagród w resorcie sportu.

17 stycznia minister Joanna Mucha wydała rozporządzenie dotyczące nagród rocznych dla szefów podmiotów zależnych od ministerstwa. Nagrody mogą wynieść nawet trzykrotność miesięcznego uposażenia, które przykładowo w Centralnym Ośrodku Sportu (COS) wynosi na stanowiskach kierowniczych około 9 tys. netto. Portal tvp.info przyjrzał się pracom nad tym dokumentem. Okazuje się, że wykreślono z niego zapis uzależniający przyznanie nagrody od osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego lub zmniejszenia straty.

Takie wymagania stawiają szefom podległych jednostek kluczowe resorty, m.in. MON, MSZ i MSW. Zapis widniał w pierwotnym projekcie rozporządzenia. Dlaczego z niego zrezygnowano? Jak ustalił portal tvp.info domagał się tego Tomasz Lenkiewicz, były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, dziś wiceminister skarbu.

Resort sportu potwierdza, że zapis wykreślono z powodu COS. Tłumaczy, że zmieniły się przepisy skarbowe, co utrudnia zaksięgowanie przez COS zysku. Rzecznik resortu Paweł Wiśniewski twierdzi jednak, że wykreślenie zapisu nie zmniejszy motywacji menadżerów. - Zgodnie z ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi nagroda roczna może być przyznana w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań, a przesłanki do otrzymania nagrody muszą być spełnione łącznie, zarówno ustawowe jak i wynikające z rozporządzenia - tłumaczy.

Z tą opinią nie zgadza się jednak poseł PiS Tomasz Latos z sejmowej komisji sportu. - Trudno wymagać motywacji od menadżera, któremu udało się osiągnąć sukces polegający na wykreśleniu niewygodnego dla siebie przepisu. Wymagania zawarte w rozporządzeniu stały się teraz proste do spełnienia. Okazuje się, że wystarczy być na stanowisku, by dostać nagrodę od pani minister Muchy - komentuje poseł Latos.

To jednak nie koniec kontrowersji wokół rozporządzenia minister Muchy. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że resort chciał umożliwić przyznawanie nagrody rocznej osobom pracującym przez co najmniej sześć miesięcy, czyli krócej niż rok. Temu zapisowi sprzeciwiły się ministerstwa finansów i skarbu. Oba resorty argumentowały, że pomysł jest sprzeczny z ideą nagrody rocznej. Ministerstwo Sportu próbowało polemizować z opiniami tych resortów, ale ostatecznie z zapisu się wycofało.

- Otwarte zostaje pytanie, czy ten zapis miał umożliwić przyznanie nagrody wicedyrektorowi COS Markowi Wieczorkowi, najsłynniejszemu fryzjerowi w Polsce - zastanawia się poseł Latos.

Zdaniem tygodnika "Wprost" Wieczorek jest właścicielem lubelskiego salonu fryzjerskiego, z którego usług korzystała Joanna Mucha, i dostał posadę w COS wyłącznie dzięki znajomościom z szefową resortu.

- Resort kierował się zasadą, że wyniki pracy nie zawsze uzależnione się od czasu pełnienia obowiązków na danym stanowisku - polemizuje rzecznik Paweł Wiśniewski. - Po dokonaniu analizy, pani minister Joanna Mucha podjęła decyzję o wprowadzeniu zmiany w tym zakresie, w związku z powyższym zarzut ułatwiania przyznawania nagród osobom powołanym w pierwszych kilku miesiącach ich urzędowania jest bezzasadny - zaznacza rzecznik Ministerstwa Sportu.

joanna muchanagrodasport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (828)