Trwa ładowanie...
d3voixw

Zasiłek opiekuńczy. Problem z wypłatą świadczenia?

Pojawiła się obawa, że rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy mieli dostać zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca, mogą go nie otrzymać. A to wszystko przez zawirowania z przepisami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zasiłek opiekuńczy może zostać wydłużony do 28 czerwca
Zasiłek opiekuńczy może zostać wydłużony do 28 czerwca (Pixabay)
d3voixw

Zasiłek opiekuńczy. Niejasne przepisy

Zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. Dzięki temu świadczenie miało przysługiwać do połowy czerwca rodzicom dzieci w wieku do 8 lat. Niestety, pojawił się problem. Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875) nie wskazuje rodziców dzieci do 8. roku życia jako uprawnionych do tego świadczenia. Do zasiłku opiekuńczego uprawnieni są natomiast tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnością.

Zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca. Czy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokoiło rodziców, podkreślając, że zasiłek opiekuńczy, który został wydłużony do 14 czerwca, im również przysługuje. I aby "naprawić” przepisy wprowadzono odpowiedni zapis w rządowym projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe przepisy miałyby obowiązywać z datą wsteczną, czyli od 25 maja.

d3voixw

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca i dłużej

Rządowy projekt przedłuża także wypłatę zasiłku opiekuńczego do 28 czerwca. Jeśli zajdzie taka potrzeba, świadczenie będzie mogło też zostać wydłużone później, w okresie wakacji. Obecnie trwają prace nad tymi zmianami.

Zobacz wideo: Adam Bielan o opozycji: robią wszystko, by 7 sierpnia Polska nie miała prezydenta

d3voixw

Podziel się opinią

Share

d3voixw

d3voixw
Więcej tematów