Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy. Problem z wypłatą świadczenia?

Pojawiła się obawa, że rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy mieli dostać zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca, mogą go nie otrzymać. A to wszystko przez zawirowania z przepisami.
Share
Zasiłek opiekuńczy może zostać wydłużony do 28 czerwca
Zasiłek opiekuńczy może zostać wydłużony do 28 czerwcaŹródło: Pixabay
d1jzxxo

Zasiłek opiekuńczy. Niejasne przepisy

Zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. Dzięki temu świadczenie miało przysługiwać do połowy czerwca rodzicom dzieci w wieku do 8 lat. Niestety, pojawił się problem. Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875) nie wskazuje rodziców dzieci do 8. roku życia jako uprawnionych do tego świadczenia. Do zasiłku opiekuńczego uprawnieni są natomiast tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnością.

Zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca. Czy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokoiło rodziców, podkreślając, że zasiłek opiekuńczy, który został wydłużony do 14 czerwca, im również przysługuje. I aby "naprawić” przepisy wprowadzono odpowiedni zapis w rządowym projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe przepisy miałyby obowiązywać z datą wsteczną, czyli od 25 maja.

d1jzxxo

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca i dłużej

Rządowy projekt przedłuża także wypłatę zasiłku opiekuńczego do 28 czerwca. Jeśli zajdzie taka potrzeba, świadczenie będzie mogło też zostać wydłużone później, w okresie wakacji. Obecnie trwają prace nad tymi zmianami.

Zobacz wideo: Adam Bielan o opozycji: robią wszystko, by 7 sierpnia Polska nie miała prezydenta

d1jzxxo

Podziel się opinią

Share
d1jzxxo
d1jzxxo
Więcej tematów