Zasady wjazdu do Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy. Są ułatwienia dla zaszczepionych
Ważne informacje dla osób podróżujących do Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy. Przed wyjazdem do któregoś z tych krajów warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują przy przekraczaniu granic - czy m.in. wymagany jest paszport covidowy, test w kierunku zakażenia koronawirusem lub czy obowiązkowa jest kwarantanna.
14.06.2021 12:44
O szczegółowych zasadach podróżowania do krajów sąsiadujących z Polską pisze Dziennik Gazeta Prawna. W których państwach będzie nam potrzebny paszport covidowy? Gdzie jesteśmy zwolnieni z kwarantanny i na jakich zasadach?
W Niemczech na przykład spotkają Polaków duże ułatwienia, związane z faktem, że nasz kraj od 30 maja jest na niemieckiej zielonej liście państw bezpiecznych pod względem COVID-19. Ważną informację jednak dla podróżujących jest fakt, że procedury różnią się w zależności od przekraczania granicy drogą lądową i powietrzną.
Jeżeli przemieszczamy się do Niemiec samochodem, wówczas zwolnieni jesteśmy z okazania testu na zakażenie koronawirusem, kwarantanny oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Niemcy. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy
Przy kursach lotniczych podróż umożliwia jedynie negatywny wynik testu na COVID-19, poświadczony przed wejściem na pokład samolotu. Można okazać wynik szybkiego testu antygenowego, który został wykonany najwcześniej 48 godzin przed planowanym czasem lądowania na terenie Niemiec lub testów PCR, LAMP I TMA - wykonanych najwcześniej 72 godziny przed zaplanowaną godziną lądowania. Zasady te nie dotyczą dzieci poniżej 6 lat - te zwolnione z powyższych wymogów.
Jeżeli przed lotem zostaliśmy w pełni zaszczepieni lub jesteśmy ozdrowieńcami, wówczas nie będziemy musieli wykonywać testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy.
Zasady obowiązujące osoby w pełni zaszczepione to minimum 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki, która obowiązkowo musi być preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Zaświadczenie o otrzymaniu szczepienia musi być wydane po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku lub włosku. Ewentualnie może to być też wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.
Ozdrowieńcy mogą być zwolnieni z testu w kierunku COVID-19 przy przekraczaniu granicy drogą powietrzną od 28 dni do 6 miesięcy po otrzymaniu pozytywnego wyniku badania. Zaświadczenie musi być wydane również w którymś z powyżej wymienionych języków.
Czechy. Polska na liście krajów bezpiecznych
Czechy wpisały Polskę na zieloną listę krajów bezpiecznych 14 czerwca.
Podróżując do tego kraju, nie musimy poddawać się żadnym ograniczeniom związanym z COVID-19.
Słowacja. Zasady dla podróżujących
W przypadku Słowacji zasady dla podróżujących są znacznie bardziej szczegółowe. Przy przekraczaniu granicy słowackiej z kwarantanny zwolnieni będą Polacy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni podróżowali wyłącznie do państw objętych strefą zieloną i spełniają jeden z poniższych warunków:
- mają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19, otrzymanym nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy
- przyjeżdżają na Słowację z Austrii, Czech, Węgier lub Polski i mogą okazać negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego nie więcej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Test musi być wykonany w jednym z tych państw lub na Słowacji,
- posiadają zaświadczenie, będące dowodem na to, że przebyli COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni,
- nie mają ukończonych 18 lat,
- mogą przedstawić zaświadczenie o szczepieniu pierwszą dawką szczepionki na koronawirusa (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna, Pfizer), jeśli od daty szczepienia minęło co najmniej 21 dni.
Szczegółowe informacje mówią także o tym, że w przypadku otrzymania dwudawkowej szczepionki AstraZeneca, Moderna lub Pfizer nie może minąć więcej niż 90 dni od dnia podania pierwszej dawki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana. Jeżeli zaś zostaliśmy zaszczepieni dwiema dawkami preparatu AstraZeneca, Moderna lub Pfizer, wówczas musimy poświadczyć, że nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej dawki.
W przypadku szczepionki J&J, która jest jednodawkowa, również nie powinno upłynąć więcej niż 12 miesięcy od daty szczepienia. Obowiązuje też zasada, że jeśli zostaliśmy zaszczepieni jedną dawką szczepionki AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer to od daty pierwszego szczepienia nie powinno minąć 12 miesięcy, a preparat został podany w ciągu maksymalnie 180 dni od chwili przebycia COVID-19.
Należy też pamiętać, że w przypadku podróży lotniczej na Słowację należy wcześniej wypełnić odpowiedni formularz internetowy. Wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne z kolei są otwarte od 8 czerwca br
Kwarantanna po przekroczeniu granicy słowackiej jest obowiązkowa dla osób niezaszczepionych (które nie są ozdrowieńcami). Mogą ją odbywać w warunkach domowych lub w hotelach. Izolacja trwa 14 dni. Z dalszego odbywania kwarantanny mogą zostać zwolnieni ci, którzy uzyskają negatywny wynik testu na COVID-19.
Ukraina. Zasady dla przekraczających granicę
7 czerwca br. zmieniły się również zasady dla przekraczających granicę polsko-ukraińską.
Kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które wykonały test antygenowy lub test PCR w kierunku zakażenia koronawirusem i jest on negatywny. Badanie musi zostać wykonane w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy.
Z izolacji zwolnieni są też ci, którzy okażą zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu przeciw koronawirusowi. Musi być to szczepienie wykonane preparatem zatwierdzonym przez WHO, dopuszczonym przez EMA i dozwolonym na terenie UE. Zaświadczenie ma być wydane w języku angielskim lub ukraińskim.
W momencie wjazdu na teren Ukrainy podróżujący musi posiadać polisę ubezpieczeniową, która pokrywa koszty związane z leczeniem COVID-19, obejmujący cały okres pobytu w tym kraju.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawa, PAP, www.gov.pl, europa.eu