Zasady działania stanu wyjątkowego w Serbii
Serbska policja otrzymała prawo aresztowania na 30 dni osób podejrzanych o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Osoby te zostają pozbawione prawa korzystania z usług adwokata.
Kancelaria pełniącej obowiązki prezydenta Serbii, przewodniczącej parlamentu Nataszy Micić, opublikowała zasady działania stanu wyjątkowego, wprowadzonego na terytorium całej republiki po zamachu na premiera Zorana Djindjicia.
Zgodnie z dekretem Nataszy Micić, minister spraw wewnętrznych może ograniczyć prawo poruszania się obywateli w miejscach ich masowych zgromadzeń. Ma on również prawo ograniczania wejścia lub wyjścia obywateli do i z dowolnych pomieszczeń.
Dyrektor agencji bezpieczeństwa i informacji może bez zgody sądu naruszać prawo tajemnicy korespondencji obywateli i osób prawnych. Przedstawiciele organów ścigania oraz służb specjalnych mogą bez zgody sędziego wchodzić do dowolnych pomieszczeń dla dokonania czynności śledczych.
W centrum stolicy obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Policja nie przepuszcza samochodów do rejonów otaczających budynek rządowy. Do miasta wprowadzone zostały patrole oddziałów specjalnych armii - "czerwonych beretów". Wszystkie trasy wyjazdowe z miasta są kontrolowane przez służby specjalne, które rewidują samochody.
Nie bacząc na te zaostrzenia, w nocy ze środy na czwartek setki ludzi stały przed gmachem rządu w Belgradzie. Na schodach budynku składano wiązanki kwiatów oraz wieńce i zapalano świece.
W Serbii nie ma paniki i nikt nie wzywa do aktów zemsty. Radio i telewizja nadają muzykę klasyczną, przerywaną nadzwyczajnymi wydaniami informacji.(mp)