PolskaZarażony w szpitalu żółtaczką nie otrzyma odszkodowania

Zarażony w szpitalu żółtaczką nie otrzyma odszkodowania

Marek W., który w czasie pobytu w szpitalu
pomimo szczepień ochronnych zaraził się wirusowym zapaleniem
wątroby typu B, nie otrzyma odszkodowania ani zadośćuczynienia z
tego tytułu - uznał Sąd Najwyższy, oddalając kasację.

W 2000 r. Marek W. był leczony szpitalnie po przebytym zawale serca - od sierpnia do października na oddziale kardiologicznym Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Później, już z powodu innej choroby - na oddziale urologicznym tego szpitala, gdzie w listopadzie przeszedł operację.

Przed jej przeprowadzeniem został zaszczepiony przeciwko żółtaczce typu B dwukrotnie - 5 września i 6 października. Trzeciej dawki nie podano ze względu na konieczność dokonania zabiegu. Dwa miesiące po operacji trafił do szpitala z ostrymi objawami zakażenia żółtaczką.

Sądy I i II instancji oddaliły powództwo Marka W., nie znajdując winy po stronie szpitala. Biegły powołany w sprawie uznał, że przebyty przez Marka W. zawał serca, dwukrotny zabieg koronarografii i związany z chorobą stres osłabił jego układ odpornościowy, a szczepienia nie spowodowały wytworzenia przeciwciał. Jego zdaniem jest to jednostkowa reakcja organizmu, w tej sytuacji nie można winą obciążać szpitala.

Marek W. wniósł w kasacji o uchylenie wyroków sądów obu instancji i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia; domagał się łącznie - tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia 80 tys. zł. Argumentował, że w szpitalu nie zapewniono mu należytego bezpieczeństwa i szpital powinien ponieść za to odpowiedzialność.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)