PolskaZaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego w sierpniu

Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego w sierpniu

Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich na posiedzeniu 3 sierpnia. Tego samego dnia zaplanowano posiedzenie ws. rozstrzygnięcia ważności wyborów uzupełniających do Senatu - poinformował Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN.

Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego w sierpniu
Źródło zdjęć: © AFP

Oznacza to, że zaprzysiężenie prezydenta nie może odbyć się 29 lipca, jak wcześniej sugerowano.

Na posiedzeniu sąd rozpatrzy wszystkie protesty i potem wyda uchwałę ws. zaprzysiężenia. Wtedy marszałek sejmu ma siedem dni na zorganizowanie zaprzysiężenia, czyli zwołanie Zgromadzenia Narodowego.

Marszałek sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie ważności wyborów w tym tygodniu, to zaprzysiężenie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w czwartek 29 lipca. Jeśli zaś uchwała Sądu pojawi się w przyszłym tygodniu, to zaprzysiężenie odbędzie się prawdopodobnie 6 sierpnia.

Do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 350 protestów wyborczych. Najwięcej protestów (202) zostało wysłanych w ramach akcji Protest Wyborczy. Inicjatorzy tej akcji, niezadowoleni z organizacji wyborów prezydenckich mimo powodzi, nawoływali w internecie do składania protestów wyborczych. Uważają, że został naruszony przepis konstytucji mówiący o równości wyborów.

Rozstrzygnięcie SN podejmuje w formie uchwały nie później niż w 30 dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez Państwową Komisję Wyborczą na posiedzeniu z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Uchwałę Sądu Najwyższego przedstawia się niezwłocznie marszałkowi Sejmu, a także przesyła Państwowej Komisji Wyborczej oraz ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie, przeprowadza się nowe głosowanie w ciągu 2,5 miesiąca.

Na 3 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, na którym sąd rozstrzygnie o ważności wyborów uzupełniających do senatu przeprowadzonych 20 czerwca w województwie mazowieckim w okręgu wyborczym nr 15, w województwie podkarpackim w okręgu wyborczym nr 21 i województwie śląskim w okręgu wyborczym nr 30.

Nowi senatorowie zastąpili tych, którzy zginęli w kwietniowej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Michał Boszko (PSL) objął mandat po Janinie Fetlińskiej (PiS); Leszek Piechota (PO) wszedł do Senatu na miejsce Krystyny Bochenek (PO); miejsce po Stanisławie Zającu (PiS) zajęła jego żona Alicja.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)