W rosyjskich mediach pojawiła się zapowiedź. "Przetestują gotowość"
Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich mediów państwowych dowódcy strategicznych sił nuklearnych przeprowadzą testy gotowości bojowej jednostki stacjonującej w Bołogoje.
Wiele informacji, które podają rosyjskie media państwowe czy kremlowscy oficjele, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Zgodnie z przekazem, w ramach manewrów będą zaangażowane mobilne wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars. Ten rodzaj sił zbrojnych ma zdolność przenoszenia głowic jądrowych, co wpisuje się w szeroki kontekst działań i groźby, które Rosja wysyła na arenie międzynarodowej od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Jak wskazuje agencja Reuters, rakiety RS-24 Jars są kluczowym elementem rosyjskiego arsenału jądrowego, zdolnym do przenoszenia znacznej siły rażenia na duże odległości. Ich mobilność oraz wsparcie ze strony dowództwa strategicznych sił nuklearnych potwierdza, że Moskwa systematycznie wzmacnia swoją obronę w kontekście rosnącego napięcia w regionie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie bezkarni. "Na forum ONZ ten temat nie był podnoszony"
Putin i groźba konfliktu nuklearnego
Od lutego 2022 roku, czyli od momentu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, prezydent Władimir Putin wielokrotnie podkreślał swoją gotowość do użycia broni jądrowej w przypadku eskalacji na innych frontach. Dyktator regularnie nawiązuje do możliwości wybuchu konfliktu nuklearnego, z naciskiem na sytuacje, w których Rosja czułaby się zagrożona.
We wrześniu ubiegłego roku, w czasie jednego ze swoich publicznych wystąpień, Putin sugerował użycie broni jądrowej w przypadku ataku konwencjonalną bronią. - Rosja może użyć broni jądrowej, jeśli zostanie zaatakowana konwencjonalną bronią powietrzną - powiedział.
Zgodnie z wypowiedziami rosyjskich władz, manewry w miejscowości Bołogoje mają na celu "utrzymanie i rozwój zdolności do odpowiedzi na rosnące zagrożenia zewnętrzne" oraz "przeglądy gotowości operacyjnej strategicznych sił zbrojnych, odpowiedzialnych za broń jądrową".
Manewry te są jednym z wielu działań, które zdają się potwierdzać obawy o dalsze zaostrzenie retoryki nuklearnej ze strony Moskwy. Zbliżone oceny prezentowane są także przez ekspertów wojskowych.
Czytaj też: