Trwa ładowanie...

Zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Schetyna: to jest sukces

Unia Europejska uzgodniła zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z nasileniem się konfliktu na Ukrainie. Jak poinformował szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, udało się to pomimo dużych różnic.

Share
Zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Schetyna: to jest sukces
Źródło: AFP, fot: ODD ANDERSEN
d1sb02a

Nowa lista ma być przygotowana do 9 lutego. Ministrowie uzgodnili też, że przedłużą obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku.

Po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli Schetyna poinformował, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana lista nowych nazwisk osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi.

- Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będzie dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków - dodał.

d1sb02a

Jak sprecyzował, pod pojęciem następnych kroków należy rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.

- Po takiej intensywnej, bardzo emocjonalnej dyskusji to jest sukces - podkreślił.

Rozszerzenie czarnej listy ma związek z eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z sobotnim ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób. Niepewne było jednak, czy decyzje o sankcjach poprze nowy lewicowy rząd Grecji.

- Mimo dużych różnic i pierwszej wizyty nowego ministra spraw zagranicznych Grecji udało się doprowadzić do wspólnych ustaleń - powiedział Schetyna.

d1sb02a

Przyznał, że w trakcie dyskusji padały "argumenty mocnego kalibru". - Ale tak bywa za pierwszym razem - dodał.

Zobacz wideo. Grzegorz Schetyna o sytuacji na Ukrainie

d1sb02a

Podziel się opinią

Share
d1sb02a
d1sb02a
Więcej tematów