Zanussi uhonorowany nagrodą im. Roberta Bressona
Krzysztof Zanussi został uhonorowany nagrodą im. Roberta Bressona (Premio Bresson), przyznawaną reżyserom, których twórczość skupia się na poszukiwaniu duchowego sensu życia. Wyróżnienie zostanie wręczone w czwartek podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Jest to czwarta edycja nagrody.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, Premio Bresson przyznano polskiemu reżyserowi za "szczere i intensywne świadectwo" poszukiwania duchowego sensu na drodze życia.
Nagrodę przekaże Zanussiemu przewodniczący papieskiej rady ds. kultury kardynał Paul Poupard. Organizatorami uroczystości są m.in. dyrekcja festiwalu weneckiego, Papieska Rada Kultury i przegląd filmowy "Cinematografo".
Dotychczasowymi laureatami nagrody są reżyserzy: Manoel de Oliveira, Giuseppe Tornatore i Theo Angelopoulos.
Zanussi jest jednym z najwybitniejszych polskich filmowców. Wśród jego dzieł są m.in.: "Constans", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Struktura kryształu", "Bilans kwartalny" i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" - wszystkie obsypane wieloma nagrodami.
Ostatnio wiele wyróżnień przyniósł reżyserowi film "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" - m.in. Złote Lwy XXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, główną nagrodę, czyli statuetkę św. Jerzego, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz siedem Polskich Nagród Filmowych Orły 2001 - m.in. w kategoriach najlepszy film, najlepsza rola męska, reżyseria i scenariusz. "Życie..." wytypowano również jako polskiego kandydata do Oscarów 2000.
Robert Bresson (1901-1999) to wybitny francuski reżyser, scenarzysta i aktor. Zaczął od malarstwa, filmem zajął się w latach 30. Tworzył dzieła o problematyce filozoficznej i psychologicznej, nierzadko ujmowanej metaforycznie. Był znany z rygorystycznej dbałości o formę, a także z oszczędności i prostoty stosowanych środków wyrazu. Niełatwy w odbiorze styl jego filmowych opowieści nie przysporzył mu dużej popularności, ale przyciągnął uwagę krytyków, którzy okrzyknęli go jednym z największych artystów w historii kina.
Wśród jego filmów są m.in. "Dziennik wiejskiego proboszcza" (1951), "Ucieczka skazańca" (1956), "Na los szczęścia, Baltazarze" (1966), "Lancelot" (1974), "Pieniądz" (1983). W latach 80. zaprzestał filmowania, kiedy to nie udało mu się zdobyć pieniędzy na realizację projektu życia - długo planowanej adaptacji Księgi Rodzaju.