PolskaZanussi uhonorowany nagrodą im. Roberta Bressona

Zanussi uhonorowany nagrodą im. Roberta Bressona

Krzysztof Zanussi został uhonorowany nagrodą im. Roberta Bressona (Premio Bresson), przyznawaną reżyserom, których twórczość skupia się na poszukiwaniu duchowego sensu życia. Wyróżnienie zostanie wręczone w czwartek podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Jest to czwarta edycja nagrody.

03.09.2003 19:05

Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, Premio Bresson przyznano polskiemu reżyserowi za "szczere i intensywne świadectwo" poszukiwania duchowego sensu na drodze życia.

Nagrodę przekaże Zanussiemu przewodniczący papieskiej rady ds. kultury kardynał Paul Poupard. Organizatorami uroczystości są m.in. dyrekcja festiwalu weneckiego, Papieska Rada Kultury i przegląd filmowy "Cinematografo".

Dotychczasowymi laureatami nagrody są reżyserzy: Manoel de Oliveira, Giuseppe Tornatore i Theo Angelopoulos.

Zanussi jest jednym z najwybitniejszych polskich filmowców. Wśród jego dzieł są m.in.: "Constans", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Struktura kryształu", "Bilans kwartalny" i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" - wszystkie obsypane wieloma nagrodami.

Ostatnio wiele wyróżnień przyniósł reżyserowi film "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" - m.in. Złote Lwy XXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, główną nagrodę, czyli statuetkę św. Jerzego, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz siedem Polskich Nagród Filmowych Orły 2001 - m.in. w kategoriach najlepszy film, najlepsza rola męska, reżyseria i scenariusz. "Życie..." wytypowano również jako polskiego kandydata do Oscarów 2000.

Robert Bresson (1901-1999) to wybitny francuski reżyser, scenarzysta i aktor. Zaczął od malarstwa, filmem zajął się w latach 30. Tworzył dzieła o problematyce filozoficznej i psychologicznej, nierzadko ujmowanej metaforycznie. Był znany z rygorystycznej dbałości o formę, a także z oszczędności i prostoty stosowanych środków wyrazu. Niełatwy w odbiorze styl jego filmowych opowieści nie przysporzył mu dużej popularności, ale przyciągnął uwagę krytyków, którzy okrzyknęli go jednym z największych artystów w historii kina.

Wśród jego filmów są m.in. "Dziennik wiejskiego proboszcza" (1951), "Ucieczka skazańca" (1956), "Na los szczęścia, Baltazarze" (1966), "Lancelot" (1974), "Pieniądz" (1983). W latach 80. zaprzestał filmowania, kiedy to nie udało mu się zdobyć pieniędzy na realizację projektu życia - długo planowanej adaptacji Księgi Rodzaju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)