Trwa ładowanie...

Zamordowano jordańskiego pisarza sądzonego za karykaturę Mahometa

• Nahed Hattar został zamordowany przed sądem w Ammanie • Pisarz, który umieścił na swoim profilu na Facebooku karykaturę Mahometa, która wykpiwała również tzw. Państwo Islamskie, miał stawić się na rozprawie • Oskarżono go o obrazę islamu oraz "nawoływanie do konfliktów religijnych" • Morderca Hattara został zatrzymany, nie ujawniono jednak jego tożsamości
Share
Zamordowano jordańskiego pisarza sądzonego za karykaturę Mahometa
Źródło: AFP, Fot: KHALIL MAZRAAWI
djwltpy

Jordański pisarz Nahed Hattar został zamordowany przed sądem w Ammanie, gdzie był sądzony za opublikowanie karykatury Mahometa na Facebooku. Napastnik, który strzelił trzykrotnie do Hattara, został zatrzymany - podała państwowa agencja Petra.

Pisarz zginął w drodze do sądu, w którym miała się odbyć rozprawa w związku z zarzutem o obrazę uczuć religijnych oraz naruszenie prawa poprzez udostępnienie karykatury szerokiej publiczności.

Hattar, który był chrześcijaninem, został zatrzymany 13 sierpnia za umieszczenie na swym profilu na Facebooku karykatury, która wykpiwała również dżihadytstów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ilustracja - jak tłumaczył - miała ośmieszać terrorystów i to, jak wyobrażają sobie oni Boga i niebo, i nie miała Boga znieważać. Pisarz udostępnił obrazek przedstawiający palącego papierosy brodatego mężczyznę, który, leżąc w łóżku z kobietą w niebie, prosi Boga o przyniesienie wina. Lokalne władze uznały, że udostępniając w wielu miejscach karykaturę zatytułowaną "Bóg Państwa Islamskiego", pisarz złamał prawo.

Pisarz został oskarżony przez władze o obrazę islamu oraz "nawoływanie do konfliktów religijnych" i spędził kilka dni w areszcie; na początku września został wypuszczony z więzienia za kaucją.

Nie ujawniono tożsamości zabójcy ani żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących motywu zbrodni.

djwltpy

Podziel się opinią

Share
djwltpy
djwltpy
Więcej tematów