ŚwiatZamieszki w Manchesterze najpoważniejsze od 30 lat

Zamieszki w Manchesterze najpoważniejsze od 30 lat

Zamieszki, które we wtorek wieczorem wybuchły w Manchesterze, są najpoważniejsze w tym mieście od 30 lat - powiedział zastępca szefa miejscowej policji, Garry Shewan, dodając, że stoją za nimi zwykli przestępcy.

Zamieszki w Manchesterze najpoważniejsze od 30 lat
Źródło zdjęć: © AP | Dave Thompson

- Ta przemoc jest kompletnie nieuzasadniona. Nie ma żadnego powodu do protestów, ani też nie było zdarzenia, które mogło je wywołać. Takiej fali przemocy, grabieży i przestępczości jeszcze nie widziałem - stwierdził Shewan, który w policji pracuje od 1980 roku.

Zamieszki, które w nocy z soboty na niedzielę wybuchły w Londynie, w kolejnych dniach przeniosły się do innych miast, a we wtorek wieczorem także do Manchesteru. Na głównej ulicy handlowej, Market Street, podpalono sklep z odzieżą Miss Selfridge, zdemolowano i splądrowano też kilka innych sklepów.

Szturmowe oddziały policji odparły próbę wtargnięcia grupy nastolatków do centrum handlowego Arndale, gdzie znajduje się wiele sklepów ze sprzętem sportowym i elektroniką, jakie są najczęściej rozgrabiane.

Policja poleciła mieszkańcom Manchesteru, by trzymali się z dala od centrum. W mieście stanął transport i nie kursują taksówki. Wiele sklepów zamknęło się przed czasem, spuszczając żaluzje. Nieczynne są puby i bary.

Do zajść doszło też w pobliskim Salford, gdzie podpalono dom i zaatakowano samochód BBC. Grupa młodocianych obrzuciła policję odłamkami gruzu.

Sprawcy ataków mają na sobie kurtki lub bluzy z kapturami. Wielu nosi też okulary narciarskie bądź ma twarz zasłoniętą chustą. Szybko przemieszczają się z miejsca na miejsce.

W zidentyfikowaniu sprawców rozruchów pomagają policji operatorzy telefonii komórkowej. Środkiem porozumiewania się "zadymiarzy" jest także Blackberry, umożliwiający rozsyłanie darmowych wiadomości dużej grupie ludzi w tym samym czasie.

W ocenie reportera BBC grupy wyrostków stosują taktykę odwracania uwagi policji. Np. wzniecają pożar, by ściągnąć policję, po czym przenoszą się w inne miejsce, szukając okazji do kradzieży. Reporter BBC nazywa to "zabawą w kotka i myszkę".

Do starć z policją, podpaleń i rabunku sklepów doszło też w Birmingham, Wolverhampton i West Bromwich. Aresztowano 20 osób. W Birmingham niewielkie grupy prowokują zajścia z policją w różnych punktach centrum miasta. Podpalono samochód dostawczy

W Londynie porządku pilnuje we wtorek 16 tys. policjantów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)