Trwa ładowanie...

Zamieszki i starcia z policją w Niemczech

Do Kolonii, gdzie w sobotę rozpoczął się zjazd antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), zjechały również setki lewicowych aktywistów. Od wczesnych godzin rannych prowokują oni regularne starcia z policją.

Share
Zamieszki i starcia z policją w Niemczech
Źródło: AFP
d3dk6h6

Lewicowi demonstranci starali się nie dopuścić do rozpoczęcia obrad AfD blokując dojazd do hotelu Maritim.

Aby dostać się do środka, członkowie partii musieli korzystać z policyjnej eskorty.

Ponieważ pomysł protestujących o niewpuszczeniu działaczy nie powiódł się, w kierunku policji poleciały kamienie, kostka brukowa i petardy, a pokojowa manifestacja szybko przerodziła się w zamieszki.

d3dk6h6

Główne, nawet 30-tysięczne demonstracje zapowiadane są na godziny popołudniowe. W związku z tym ponad 4000 policjantów jest w stanie pełnej gotowości.

W sieci już znaleźć można wiele filmów i zdjęć przedstawiających to, co dzieje się na ulicach Kolonii.

Nowa siła na niemieckiej scenie politycznej

AfD to eurosceptyczne i antymigranckie ugrupowanie polityczne liczące na zdobycie w nadchodzących wyborach po raz pierwszy w swojej historii mandatów do Bundestagu.

d3dk6h6

W wystąpieniu otwierającym zjazd szefowa partii Frauke Petry opowiedziała się za pragmatyczną polityką. Jak zaznaczyła, "głośne mniejszości" nie powinny decydować o wizerunku kierowanego przez nią ugrupowania.

Petry powiedziała, że rozumie obawy delegatów przed konfrontacją (pomiędzy siłami pragmatycznymi a prawicowo-nacjonalistycznymi), jednak unikanie jej jest błędem i świadczy o braku odwagi. Przypomniała, że dewizą partii jest hasło "Odwaga (głoszenia) prawdy".

Jednym z tematów zjazdu ma być wyznaczenie osoby lub grupy osób, które mają być liderami na listach wyborczych do Bundestagu. Petry nieoczekiwanie zrezygnowała z ubiegania się o tę funkcję wyborczej jedynki.

Źródło: Twitter, IAR, PAP

d3dk6h6

Podziel się opinią

Share
d3dk6h6
d3dk6h6
Więcej tematów