Trwa ładowanie...

Zamieszki i starcia z policją w Niemczech

Do Kolonii, gdzie w sobotę rozpoczął się zjazd antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), zjechały również setki lewicowych aktywistów. Od wczesnych godzin rannych prowokują oni regularne starcia z policją.

Zamieszki i starcia z policją w NiemczechŹródło: AFP
d3ix9ux
d3ix9ux

Lewicowi demonstranci starali się nie dopuścić do rozpoczęcia obrad AfD blokując dojazd do hotelu Maritim.

Aby dostać się do środka, członkowie partii musieli korzystać z policyjnej eskorty.

Ponieważ pomysł protestujących o niewpuszczeniu działaczy nie powiódł się, w kierunku policji poleciały kamienie, kostka brukowa i petardy, a pokojowa manifestacja szybko przerodziła się w zamieszki.

d3ix9ux

Główne, nawet 30-tysięczne demonstracje zapowiadane są na godziny popołudniowe. W związku z tym ponad 4000 policjantów jest w stanie pełnej gotowości.

W sieci już znaleźć można wiele filmów i zdjęć przedstawiających to, co dzieje się na ulicach Kolonii.

Nowa siła na niemieckiej scenie politycznej

AfD to eurosceptyczne i antymigranckie ugrupowanie polityczne liczące na zdobycie w nadchodzących wyborach po raz pierwszy w swojej historii mandatów do Bundestagu.

d3ix9ux

W wystąpieniu otwierającym zjazd szefowa partii Frauke Petry opowiedziała się za pragmatyczną polityką. Jak zaznaczyła, "głośne mniejszości" nie powinny decydować o wizerunku kierowanego przez nią ugrupowania.

Petry powiedziała, że rozumie obawy delegatów przed konfrontacją (pomiędzy siłami pragmatycznymi a prawicowo-nacjonalistycznymi), jednak unikanie jej jest błędem i świadczy o braku odwagi. Przypomniała, że dewizą partii jest hasło "Odwaga (głoszenia) prawdy".

Jednym z tematów zjazdu ma być wyznaczenie osoby lub grupy osób, które mają być liderami na listach wyborczych do Bundestagu. Petry nieoczekiwanie zrezygnowała z ubiegania się o tę funkcję wyborczej jedynki.

Źródło: Twitter, IAR, PAP

d3ix9ux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ix9ux
Więcej tematów