Zamieszanie z wizytą Vance'a w Polsce. Konsternacja wśród władz
Zamieszanie wokół rzekomej wizyty wiceprezydenta USA J.D. Vance'a w Polsce. Zarówno MSZ, jak i prezydent nie potwierdzają tych doniesień. Andrzej Duda stwierdził, że "żadnych przygotowań" do takiej wizyty nie było.
TVP World podało, że nowy wiceprezydent USA J.D. Vance przyleci do Polski 27 stycznia, by wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Telewizja powołała się na źródło bliskie rządowi.
- MSZ nie potwierdza, że na czele amerykańskiej delegacji podczas uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz będzie stał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance - przekazuje Wirtualnej Polsce rzecznik MSZ Paweł Wroński.
"Nie udzielamy takich informacji" - informuje nas z kolei sekretariat dyrekcji Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie zmieniają nastawienie? "Słabo odczuwają skutki wojny"
Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że decyzje dotyczące wizyty przedstawiciela USA "zostaną podjęte na najwyższych szczeblach w Stanach Zjednoczonych, nawet w ostatniej chwili".
Prezydent zaznaczył jednak, że przyjazd prezydenta czy wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych do Polski, czy do jakiegokolwiek kraju, to z reguły wydarzenie obwarowane wcześniejszymi, długotrwałymi przygotowaniami, których - zgodnie z jego wiedzą - do tej pory w Polsce nie było.
- O ile mi wiadomo, żadnych takich przygotowań jak do tej pory w Polsce nie było, a przynajmniej do mojego wyjazdu do Davos, czyli do poniedziałku - powiedział Duda.
Rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu
Główna ceremonia związana z 80. rocznicą wyzwolenia obozu, z udziałem prezydenta Dudy z małżonką, odbędzie się w poniedziałek o godz. 16 w namiocie ustawionym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że w uroczystości weźmie udział około 3 tysięcy osób. Wsłuchają się oni w głos Ocalałych, których – jak podało Muzeum Auschwitz - obecnych będzie około 50.
Udział potwierdziły delegacje kilkudziesięciu państw.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz został wyzwolony w styczniu 1945 roku.
Czytaj więcej:
Źródło: WP Wiadomości/PAP