Trwa ładowanie...
d9x1i7f

Zamieszanie w ukraińskim parlamencie. "Hańba!"

Ukraiński parlament ostatecznie zatwierdził zaproponowany przez koalicję "Europejska Ukraina" skład rządu premiera Arsenija Jaceniuka. Poparło go 288 deputowanych. Tuż po głosowaniu Jaceniuk złożył w imieniu swego gabinetu uroczystą przysięgę, a jego rząd, w którym znalazło się troje specjalistów z zagranicy, formalnie przystąpił do pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamieszanie w ukraińskim parlamencie. "Hańba!"
(PAP/EPA)
d9x1i7f

Wcześniej doszło do zamieszania. Problem powstał po tym, gdy nie mający doświadczenia w pracy w parlamencie Hrojsman ogłosił głosowanie nad rządem od razu po przemówieniu premiera Jaceniuka i bez przedstawienia członków jego gabinetu. Niektórzy deputowani zaczęli wykrzykiwać wówczas - "Hańba!".

Domagali się oni, by kandydaci na ministrów odpowiedzieli jednak na pytania posłów, na co przewodniczący Rady w końcu dał zgodę.

"Po raz pierwszy w historii ukraińskiego parlamentu decyzja kadrowa (w sprawie składu rządu) była podejmowana w pierwszym czytaniu" - z przekąsem skomentował tę sytuację były minister sprawiedliwości Roman Zwarycz na swoim Facebooku.

d9x1i7f

Kolejne głosowanie nad składem rządu odbędzie się po wystąpieniach kandydatów.

Wcześniej parlament głosował nad kandydaturami na szefów ministerstw, o których obsadzie decyduje prezydent. Ministrami spraw zagranicznych i obrony pozostali Pawło Klimkin i Stepan Połtorak; uzyskali oni odpowiednio 351 i 347 głosów.

W nowym rządzie Ukrainy zasiadać będzie troje ministrów, którzy do wtorku byli cudzoziemcami i otrzymali tego dnia na mocy dekretu prezydenta Petra Poroszenki ukraińskie obywatelstwo. Są to: obywatelka USA ukraińskiego pochodzenia Natalia Jaresko, która ma stanąć na czele ministerstwa finansów, Litwin Aivaras Abromaviczius, który ma objąć resort gospodarki, oraz Aleksandr Kwitaszwili, były minister zdrowia Gruzji, proponowany w rządzie Jaceniuka na stanowisko ministra zdrowia.

d9x1i7f

Podziel się opinią

Share
d9x1i7f
d9x1i7f
Więcej tematów