Trwa ładowanie...
d78snwg

Zamiast 100% dopłat, stuprocentowe wsparcie?

Lider NSZZ Rolników Indywidualnych
"Solidarność" Roman Wierzbicki zaproponował w czwartek w Brukseli,
żeby UE uzupełniła niepełne dopłaty bezpośrednie dla polskich
rolników innymi formami wsparcia, np. dodatkiem ekologicznym.

d78snwg
d78snwg

W naszym stanowisku nie piszemy już o poziomie dopłat bezpośrednich w wysokości 100%, tylko o stuprocentowym wsparciu. Jeżeli chodzi o wsparcie dla naszego rolnictwa, trzeba brać pod uwagę dopłaty bezpośrednie, ale także inne formy wsparcia być może są możliwe - powiedział Wierzbicki dziennikarzom.

Miał na myśli wspólne stanowisko organizacji rolniczych z Polski i innych krajów kandydujących z Europy Środkowej i Wschodniej, przywiezione na czwartkową sesję Konfederacji Rolnictwa Europejskiego, której jest wiceprzewodniczącym.

Wierzbicki zwrócił uwagę, że polscy rolnicy stosują średnio 10 razy mniej środków ochrony roślin i 3 razy mniej nawozów sztucznych. Zatem żywność jest produkowana bardziej ekologicznymi metodami i Polsce należałby się jakiś dodatek ekologiczny, który by to rekompensował - powiedział szef NSZZ RI.

Jeżeli Unia się na to nie zgodzi, trzeba według niego zastosować mechanizmy obronne, takie jak cła, bo w przeciwnym razie pełne otwarcie rynku po wejściu do Unii oznaczałoby koniec polskiego rolnictwa.

d78snwg

Zdaniem Wierzbickiego, Polska może sobie pozwolić na twarde negocjowanie z Unią, gdyż Piętnastka to jest mały organizm, który nie jest w stanie sprostać konkurencji największych potęg światowych, i musi się poszerzyć. To być albo nie być dla Unii. Jeżeli się nie poszerzy, to będzie karłem.

Równocześnie państwa Europy Środkowowschodniej jako typowo rolnicze, posiadające zdecydowanie słabszy przemysł i inne gałęzie gospodarki, swoją szansę na dogonienie bogatszych państw muszą widzieć w rozwoju rolnictwa, które powinno stać się kołem zamachowym całej gospodarki - uważa Wierzbicki.

Ostrzegł on, że jeżeli Unia skłoniłaby Polskę do ograniczenia produkcji rolnej i uniemożliwiłaby wykorzystanie potencjału ludzkiego wsi, na której mieszka 48% Polaków, to doszłoby do nieprzewidywalnych niepokojów społecznych.

Ten potencjał musi znaleźć pracę w rolnictwie lub w jego bezpośrednim otoczeniu, gdyż nie jest możliwe przekwalifikowanie i nauczenie nowego zawodu dużej grupy rolników, szczególnie przy obecnym stanie ich wykształcenia. O ileż łatwiej przekwalifikować w razie potrzeby rolników unijnych - uważa Wierzbicki. (and)

d78snwg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d78snwg
Więcej tematów