Trwa ładowanie...

Zamachy na Sri Lance. Niemcy żądają lepszej ochrony chrześcijan

Niemieccy politycy zwrócili uwagę na rosnące zagrożenie dla mniejszości chrześcijańskich w wielu państwach świata. To pokłosie niedzielnych zamachów bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance.

Share
Zamachy na Sri Lance. Niemcy żądają lepszej ochrony chrześcijanŹródło: Deutsche Welle, fot: Reuters/D. Liyenawatte
d14iozj

W wyniku serii eksplozji zginęło 311 osób. W odpowiedzi politycy z CDU, FDP i partii Zielonych żądają skuteczniejszej ochrony mniejszości chrześcijańskich na świecie.

Fala terroru na Sri Lance rozlewa się

"Fala terroru na Sri Lance rozlewa się i przybiera formę najrozmaitszych ataków na chrześcijan na całym świecie", powiedział w wywiadzie dla "Die Welt" pełnomocnik rządu federalnego ds. wolności religijnej Markus Grübel z CDU. Takie ataki stają się szczególnie perfidne w Wielkanoc, którą chrześcijanie obchodzą pod hasłem "nie lękajcie się", dodał.

"Chrześcijanie na całym świecie są celem radykalnych muzułmanów. Jest to w gruncie rzeczy niezrozumiałe, ponieważ chrześcijaństwo jest spokrewnione z islamem", powiedział dalej Grübel w rozmowie z "Die Welt". Co prawda w Niemczech nie ma w tej chwili takiego zagrożenia, ale należy tu wychowywać wszystkich ludzi w duchu tolerancji religijnej, podkreślił.

d14iozj

Kościoły muszą być lepiej chronione

Były szef klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu Volker Kauder w wywiadzie dla tabloidu "Bild" powiedział: "Obserwuję z rosnącym zaniepokojeniem nasilenie się prześladowań chrześcijan w całym obszarze azjatyckim. Nacjonalistyczne ruchy buddystów, Hindusów i muzułmanów przybierają w nim coraz bardziej wojowniczy charakter".

"Musimy stanowczo domagać się od rządu Sri Lanki, ale nie tylko od niego, zwiększenia wysiłków na rzecz lepszej ochrony kościołów", dodał.

Dialog jest ważny, ale musi być szczery

Głos zabrał sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak, który zażądał lepszej ochrony dla chrześcijan. Ważne jest w tej chwili, żeby nie dać się podzielić i utrzymywać dialog z innymi wyznaniami, powiedział. "Ale taki dialog zawiera w sobie także jasne stanowisko ws. prześladowania oraz wezwanie do przestrzegania wolności religijnej”, podkreślił.

Zobacz także: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

Chrześcijanie są dziś ofiarami nietoleracji

Rzecznik klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu ds. polityki wyznaniowej Hermann Gröhe z CDU oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post", że "Nietolerancja religijna skierowana jest dziś głównie przeciwko chrześcijanom, którym utrudnia się swobodę praktykowania wiary".Wiceprzewodniczący klubu poselskiego partii FDP w Bundestagu Michael Theurer oświadczył w wywiadzie dla "Die Welt", że "Ponad 100 mln chrześcijan żyje w krajach, w których nie przestrzega się ich prawa do wolności religijnej". W wielu regionach świata chrześcijanie są największą i najbardziej prześladowaną mniejszością wyznaniową. Dotyczy to Chin, Korei Północnej, Pakistanu i części Nigerii, dodał.

d14iozj

Theurer zwrócił uwagę, że na Sri Lance terroryści chcieli wywołać szok i zmienić dotychczasowy stan rzeczy. Mimo wszystkich podziałów i konfliktów politycznych, w tym kraju wyznawcy czterech największych religii na świecie żyli do tej pory zgodnie i w sposób pokojowy. Dlatego trzeba uczynić wszystko, żeby na Sri Lance i w innych krajach nie doszło do zderzenia cywilizacji, podkreślił.

Sven Giegold z partii Zielonych, specjalizujący się w polityce europejskiej, powiedział, że wolność religijna dla chrześcijan jest w wielu regionach świata zagrożona. Jak oświadczył w związku z tym: "Europa musi zdecydowanie opowiedzieć się za przestrzeganiem prawa do wolności religijnej na całym świecie".

d14iozj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14iozj
d14iozj
Więcej tematów