PolskaZalewski: oświadczenie ministrów jest nieuzasadnione

Zalewski: oświadczenie ministrów jest nieuzasadnione

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych
Paweł Zalewski (PiS) uważa za nieuzasadnione oświadczenie byłych
ministrów spraw zagranicznych, w którym skrytykowali odwołanie
szczytu Trójkąta Weimarskiego.

06.07.2006 | aktual.: 06.07.2006 11:35

Krytyka prezydenta jest nieuzasadniona, bowiem orzeczenie, diagnoza lekarska zakazywała prezydentowi udziału w tym szczycie. Z tym się nie dyskutuje, ponieważ trudno uważać, żeby diagnoza lekarska była nieuzasadnioną przyczyną. Nie przywykłem dyskutować z decyzjami lekarzy - jeśli tak uważają, to znaczy, że tak jest" - powiedział Zalewski.

Być może byli ministrowie spraw zagranicznych nie znają tego orzeczenia lekarskiego, być może uważają, że należało je zlekceważyć? - zastanawiał się szef Komisji Spraw Zagranicznych.

Podkreślił, że z jego punktu widzenia, to orzeczenie lekarskie jest "istotne, jest poważnym powodem". I tutaj się różnię (z autorami oświadczenia). Łączy nas to, że szkoda nam, że się szczyt nie odbył, dzieli natomiast ocena prezydenta - powiedział.

Należy skoncentrować się na tym, aby szukać nowego terminu i przygotować nowy szczyt jak najszybciej - argumentował Zalewski.

W środę byli szefowie polskiej dyplomacji wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili niepokój i zaskoczenie z powodu odwołania szczytu Trójkąta Weimarskiego. Planowane na 3 lipca spotkanie przywódców Francji, Niemiec i Polski z okazji 15-lecia Trójkąta Weimarskiego nie odbyło się w tym terminie powodu choroby polskiego prezydenta.

W oświadczeniu podpisanym przez Dariusza Rosatiego, Bronisława Geremka, Władysława Bartoszewskiego, Adama Daniela Rotfelda, Andrzeja Olechowskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Stefana Mellera i Krzysztofa Skubiszewskiego czytamy m.in.: "Odwołanie spotkania na szczycie bez bardzo istotnej przyczyny jest lekceważące wobec partnerów. Należy żałować, że doszło do odwołania spotkania. Wypada życzyć sobie, aby spotkanie nastąpiło jak najprędzej. Nie kto inny jak właśnie Polska potrzebuje współpracy w obrębie Trójkąta Weimarskiego".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)