Trwa ładowanie...
d3gwqzr

Zakopane: co dalej ze społeczeństwem informacyjnym?

(inf. własna)

d3gwqzr
d3gwqzr

Przyjęciem Stanowiska V Konferencji Miasta w Internecie: eDemocracy for All, które trafić ma do przedstawicieli polskich władz, zakończyło się w piątek w Zakopanem trzydniowe spotkanie samorządowców, poświęcone m.in. zastosowaniu technologii informacyjnych w komunikacji między administracją publiczną a mieszkańcami.

Uczestnicy konferencji wyrazili w dokumencie zaniepokojenie z powodu niepodjęcia przez rząd i parlament zdecydowanych działań na rzecz kompleksowego państwowego programu rozwoju społeczeństwa informacyjnego (SI). Podejmowane przez rząd inicjatywy określili jako niespójne i niekompetentne.

Wskazano na brak ustawy o podpisie elektronicznym, dokumencie elektronicznym, elektronicznych narzędziach płatniczych i obowiązku zapewnienia obywatelom dostępu do informacji publicznej. Podkreślono także wagę zaakceptowania w czwartek przez specjalną komisję sejmową ustawy o powszechnym dostępie do informacji. Wyrażono nadzieję na przyjęcie jej w drugim czytaniu przez Sejm.

d3gwqzr

Gdyby Sejm zaakceptował ten dokument już w lipcu 2003 r., to niedługo moglibyśmy bez żadnego problemu uzyskać informacje m.in. o zasadach załatwiania spraw urzędowych, koniecznych formularzach i opłatach na obowiązkowych stronach internetowych urzędów. W kolejnych latach za pośrednictwem Internetu uzyskalibyśmy pełen dostęp do informacji publicznych, w tym o budżecie, dochodach i zadłużeniu.

Z krytyką uczestników spotkał się przygotowany przez Ministerstwo Łączności dokument "Plan działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2006: ePolska". Zdaniem środowiska samorządowego, dokument nie spełnia oczekiwań, jakie wiązać należy z programem przełomu cywilizacyjnego w skali państwa u progu trzeciego tysiąclecia.

W stanowisku uczestników pojawiła się także zapowiedź dodatkowej europejskiej konferencji państw kandydackich na temat modernizacji administracji publicznej z wykorzystaniem ICT w procesie integracji europejskiej. Cały dokument zostanie opublikowany w poniedziałek na stronach organizatorów (www.miastawinternecie.pl).

Ostatni dzień konferencji zdominowany był przez dwie sesje dotyczące inicjatyw podejmowanych na rzecz SI oraz elektronicznej demokracji. Przedstawiono m.in. zastosowane przez Urząd Miasta Częstochowa wykorzystanie Internetu w zarządzaniu szkołami publicznymi, zapisy dotyczące SI w strategiach rozwoju poszczególnych województw oraz rozwiązania techniczne ułatwiające kontakt między urzędem a obywatelem.

d3gwqzr

Zagraniczni goście zaprezentowali sposoby wykorzystania techniki we wspieraniu demokracji. Tomas Sabol z University of Technology Koszyce mówił o projekcie WEBOCRACY, czyli potrzebie stworzenia efektywnych systemów, przyjaznych użytkownikowi narzędzi, metod pracy i mechanizmów wspierających dla zapewnienia efektywnej wymiany informacji pomiędzy obywatelem i administracją publiczną. Konferencję zakończy tradycyjny V Jubileuszowy Bal Internauty pod patronatem Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego. Organizatorzy zdradzili, że zagra na nim zespół Siwy Dym, reszta niespodzianek jest tajemnicą.

(Sylwia Strzałkowska - WP)

d3gwqzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gwqzr
Więcej tematów