Zakończyły się obchody Dnia Papieskiego w Częstochowie
O szybkie wyniesienie papieża Jana Pawła
II na ołtarze modlili się pielgrzymi podczas mszy odprawionych na
Jasnej Górze w 29. rocznicę wyboru kardynała Karola
Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Tego dnia w sanktuarium
odbyły się uroczystości zamykające obchody siódmego Dnia
Papieskiego w Częstochowie.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wierny-bogu-i-tradycji-kosciola-6038635732398721g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wierny-bogu-i-tradycji-kosciola-6038635732398721g )
Wierny Bogu i tradycji Kościoła
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wspominamy-jana-pawla-ii-6038716030571137g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wspominamy-jana-pawla-ii-6038716030571137g )
Wspominamy Jana Pawła II
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benedykt-nastepca-jana-pawla-6038699409461889g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benedykt-nastepca-jana-pawla-6038699409461889g )
Benedykt, następca Jana Pawła
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba podczas wieczornej mszy w jasnogórskiej bazylice wzywał m.in. do ocalenia w gorącym okresie przedwyborczym godności człowieka.
Przypominał umiejętność modlitwy Jana Pawła II, a także to, jak niezwykłą wagę przywiązywał on do modlitwy różańcowej. Wspominamy go dziś, ale to nie jest główny cel naszego tu pobytu. Gdybyśmy tylko do wspomnień ograniczyli nasze obchodzenie kolejnej rocznicy wyboru krakowskiego arcybiskupa na Piotrową stolicę, nie sprawilibyśmy radości, ani nie spełnili oczekiwań Jana Pawła II. Przyszliśmy tu z modlitwą i na modlitwie trwamy - wskazał bp Wątroba.
Przypomniał, że polski papież był dla wielu mistrzem, nauczycielem w wielu dziedzinach życia. Był na pewno wielkim mistrzem modlitwy - nie dlatego, że pisał traktaty o modlitwie, a dlatego, że pokazywał, jak można się modlić, jak można i trzeba z Bogiem rozmawiać, jakie to ważne, jak nie można żałować czasu na modlitwę - mówił bp Wątroba.
Wskazał, że ponad wszystkie modlitwy Jan Paweł II kochał różaniec. "Wyznał kiedyś że to codzienne spotkanie, którego Maryja i ja nigdy nie zaniedbujemy. Tyle razy widzieliśmy go, jak przesuwa paciorki różańca; mówił: to modlitwa tak łatwa, a jednocześnie tak bogata. To modlitwa człowieka za człowieka, modlitwa ludzkiej solidarności - dodał bp Wątroba.
Dziś podejmując refleksję nad jego życiem i dziełem, chcemy choć trochę od niego przejąć. (...) Musimy się mocno związać różańcem, modlitwą, ażeby nic z nas nie zginęło, musimy bardzo związać się modlitwą, ażeby każdy człowiek utrzymał całą swoją godność, jaka wyrasta w jego życiu, przede wszystkim poprzez rozmowę z Bogiem- mówił bp Wątroba.
W tak ważnych dniach, jakie przeżywa nasza ojczyzna i my wszyscy na kilka dni przez wyborami parlamentarnymi, zwiążmy się mocno różańcem. Może tak ocalimy godność tak bardzo szarganą w ostatnich dniach, tak łatwo poniewieraną. Godność człowieka, brata, choćby przeciwnika, ale przecież człowieka - podkreślił biskup.
We wtorek po południu ulicami Częstochowy przeszła różańcowa procesja dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II. Trasą wiodącą z Archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę główną częstochowską arterią - Alejami Najświętszej Maryi Panny - procesję poprowadził metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Obchody siódmego Dnia Papieskiego w Częstochowie zaplanowano w sumie na cztery dni. Złożyły się na nie m.in. sympozjum naukowe, koncerty muzyki dawnej i współczesnej chrześcijańskiej, zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, wspólne modlitwy oraz msze w intencji polskiego papieża.