Szczyt rolniczy. Nie zostali wpuszczeni, zabrali głos
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbył się "szczyt rolniczy". Rolnicy, którzy nie zostali wpuszczeni na spotkanie zabrali głos.
29.02.2024 | aktual.: 29.02.2024 19:37
Przedstawiciel rolników mówił o ograniczeniu handlu z Ukrainą, a także Zielonym Ładzie.
- Jeśli nikt nie wie i nie ma pojęcia, co to jest Zielony Ład i jak można wykorzystać porównywalnie środki w ochronie środowiska, a dokładnie tak jak powietrze, to jest jeszcze woda i ziemia. Jeśli ziemia jest do ochrony środowiska dla - powiem potocznie - wieśniaków - to tak mają być skierowane środki finansowe jak na ochronę powietrza - wskazał Gabriel Janowski.
- Druga sprawa. Jeśli premier nie wie, to trzeba reaktywować europejskiego Nikodema Dyzmę, nie strzelać sobie w kolano, nie dawać miliarda złotych na ruszenie produkcji kukurydzy, tylko miliard do zdjęcia zboża niedającego się do konsumpcji, żeby nie truć Polaków, zboża paszowego, żeby nie truć zwierząt i zboża technicznego - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podkreślił, że "dopłacając miliard złotych po 350 zł do tony na cele energetyczne, zdejmujemy, zamrażamy 3 miliony ton". - Proszę nie powtarzać błędu, nie ściągać węgla z Boliwii. My wychodzimy na przeciw konsumentom - zaznaczył.
- Jeśli ktoś nie słucha, i nie umie czytać, to już napisać nie napisze. To wszystko jest do wprowadzenia przez ministra Siekierskiego - skwitował.
Szczyt rolniczy
W czwartek ok. godziny 14:00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczął się "rolniczy szczyt". Przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier Donald Tusk, minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak spotkali się z przedstawicielami rolników.
Protesty rolników
Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. We wtorek rolnicy demonstrowali w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.
Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne.
Czytaj więcej:
Źródło: X/PAP/WP