Trwa ładowanie...

Zakończył się szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Duda: pokazał jedność, spójność, solidarność

• Prezydent Andrzej Duda: szczyt NATO w Warszawie pokazał jedność, spójność, solidarność i wzajemne zrozumienie państw Sojuszu
• Trwające dwa dni spotkanie liderów NATO właśnie się kończy

Share
Zakończył się szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Duda: pokazał jedność, spójność, solidarnośćŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2p7o4u

- Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne -powiedział prezydent. Dodał, że tak jak od początku planowano, szczyt miał wszechstronny charakter. - Rozmawialiśmy o wszystkich (sprawach) dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego, kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa - mówił Duda.

Andrzej Duda zaznaczył, że NATO dostosowuje swoje działania do zmieniającego się "środowiska bezpieczeństwa". Dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnioną obecność wojsk innych państw Sojuszu w naszym kraju. - To realny zysk, jaki Polska z tego szczytu otrzymuje - dodał.

Podkreślił, że podczas szczytu pojawiły się deklaracje obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Przypomniał, że Wielka Brytania zobowiązała się wysłać do naszego kraju 150 żołnierzy; o wysłaniu żołnierzy poinformował też przedstawiciel Rumunii.

d2p7o4u

- Za te deklaracje bardzo dziękuję. Sojusznicze oddziały w tej chwili się formują, po to, żeby w przyszłym roku założenia, które szczyt przyjął w zakresie wzmocnionej, wysuniętej obecności Sojuszu w państwach bałtyckich i w Polsce, mogły zostać zrealizowane - powiedział prezydent Duda.

Decyzje ws. <a href="https://turystyka.wp.pl/ukraina-6048614543872641c">Ukrainy</a> i Południa NATO

Na szczycie NATO podjęto decyzje ws. południowych rubieży Sojuszu i ws. Ukrainy - przypomniał prezydent Andrzej Duda. To jest wielka satysfakcja nie tylko moja, ale wszystkich przywódców państw i rządów obecnych na szczycie - podkreślił.

Prezydent podkreślał, że ustalenia szczytu dotyczyły nie tylko krajów skupionych w NATO, ale również sytuacji na "południowych rubieżach Sojuszu".

Dodał, że rozmowy na szczycie dotyczyły także Ukrainy i wsparcia NATO dla niej.

d2p7o4u

- We wszystkich tych sprawach decyzje zostały podjęte i to jest wielka satysfakcja nie tylko moja, ale wszystkich przywódców państw i rządów obecnych na szczycie - podkreślił prezydent.

Jak dodał, w jego ocenie szczyt przeszedł dobrze pod każdym względem.

"Ciężka praca"

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy wzięli udział w szczycie NATO, szczególne wyrazy wdzięczności skierował pod adresem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

Duda podkreślał, że przygotowania stołecznego szczytu były "ciężką pracą". - To były negocjacje, które trwały bardzo długo i można dzisiaj powiedzieć, że NATO odniosło sukces na tym szczycie i Polska odniosła sukces na tym szczycie jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent na konferencji prasowej, podsumowującej spotkanie przywódców państw NATO.

d2p7o4u

Duda podkreślał, że przygotowania stołecznego szczytu były "ciężką pracą". "To były negocjacje, które trwały bardzo długo i można dzisiaj powiedzieć, że NATO odniosło sukces na tym szczycie i Polska odniosła sukces na tym szczycie jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział prezydent na sobotniej konferencji prasowej podsumowującej spotkanie przywódców państw NATO.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

Przypomniał, że jego uczestnicy rozmawiali "o bardzo wielu sprawach związanych z bezpieczeństwem". - To były długie dyskusje, ale ostatecznie podjęte konkluzje są korzystne i dla Sojuszu, i dla Polski. I z tego względu chciałbym wyrazić jeszcze raz ogromną radość, że udało się zrealizować także te zamierzenia, które ja, jako prezydent i moi współpracownicy - pan minister Krzysztof Szczerski, pan minister Paweł Soloch, mieliśmy od samego początku - ocenił Duda.

Najważniejsze decyzje

W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowano też, że Sojusz udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie i uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.

d2p7o4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7o4u
d2p7o4u
Więcej tematów