Trwa ładowanie...
d2huorm

Zakończył się festiwal Warszawska Jesień

Koncertem utworów Arnolda Schoenberga, Benta Soerensena, Krystyny Moszumańskiej-Nazar i Iannisa Xenakisa zakończył się w sobotę w Filharmonii Narodowej tegoroczny 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

d2huorm
d2huorm

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Tadeusza Strugały zabrzmiały: "Pięć utworów" Schoenberga, "Symfonia" Soerensena, "Koncert na perkusję i orkiestrę" Moszumańskiej-Nazar z Janem Pilchem jako solistą oraz "Daemmerschein" Xenakisa. Dwie kompozycje: "Symfonię" i "Daemmerschein" - można było usłyszeć w Polsce po raz pierwszy.

W sumie, w ramach trwającego od ubiegłego piątku Festiwalu, odbyło się 21 koncertów w wykonaniu wybitnych muzyków i zespołów. Wystąpiły m.in. wielkie orkiestry: Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i Orkiestra Filharmonii Śląskiej, a także zespoły kameralne - m.in. Ensemble United Berlin, Loos Ensemble, Kwartet Śląski, Court Circuit, Nyyd Ensemble i Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, BBC Singers, Nieuw Ensemble i Annie Gosfield z zespołem.

Główną postacią kompozytorską tegorocznego festiwalu była Galina Ustwolska - wykonano wszystkie jej symfonie. Odbyła się również światowa premiera opery multimedialnej "Wytatuowane języki", napisanej na zamówienie Warszawskiej Jesieni przez holenderskiego kompozytora Martijna Paddinga do libretta Frisa Haverkampa. (jask)

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj