PolskaZakończył się egzamin gimnazjalny

Zakończył się egzamin gimnazjalny

Zakończył się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Składał się z dwóch części: testu z wiedzy humanistycznej i z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Obie części egzaminu trwały po dwie godziny; uczniowie z
udokumentowaną dysleksją mogli pisać o godzinę dłużej.

Zakończył się egzamin gimnazjalny
Źródło zdjęć: © PAP | Stefan Kraszewski

Do egzaminu przystąpiło około 570 tys. gimnazjalistów w całej Polsce. Wszyscy w tym samym czasie rozwiązywali takie same zadania, które sprawdzą później egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Arkusze testów są już dostępne w internecie na stronie: www.cke.edu.pl

Test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej zawierał 34 zadania z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii. W zestawie były zadania otwarte (uczeń musi sam napisać odpowiedź na zadane pytanie) i zamknięte (uczeń wybiera prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych).

W tym roku po raz pierwszy, choć wszyscy uczniowie mieli w zadaniach zamkniętych takie same polecenia, w różnych zestawach była różna kolejność odpowiedzi. W efekcie w jednym zestawie prawidłowa była odpowiedź a, w innym b, a w jeszcze innych c lub d.

"Od tego roku będzie tak już zawsze" - zapewniła Magdziarz. Wyjaśniła, że ma to na celu zniechęcenie uczniów do ściągania.

"Część matematyczno-przyrodnicza była trudniejsza od humanistycznej. Zwłaszcza z chemii było ciężko. Dzisiejszy egzamin bardzo różnił się od próbnych. Było dużo zadań z przedmiotów innych niż matematyka. Z chemią miałem kłopoty, bo nie uczę się chemii, nie rozumiem jej" - powiedział PAP Mariusz Jankowski z wrocławskiego Gimnazjum nr 14.

Inne zdanie o trudności testu miał jego kolega Jakub Jarmułek: "Rozwiązałem wszystkie zadania. Sądzę, że nieźle napisałem. Dwie godziny w zupełności mi wystarczyły".

Zgodnie z przepisami, wyniki egzaminu uczniowie muszą poznać najpóźniej tydzień przed końcem roku szkolnego.

Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest jednym z warunków uzyskania promocji do następnej klasy. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do sprawdzianu w maju, mogą zrobić to w terminie dodatkowym w czerwcu.

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

W ubiegłym roku średni wynik egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej wyniósł 31,8 punktów na 50 możliwych, a w części matematyczno-przyrodniczej - 25,75 punktów na 50 możliwych.

Jak poinformowała PAP wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz, egzamin przebiegł spokojnie. Do CKE nie dotarły żadne sygnały o zakłóceniach i nieprawidłowościach. "Świadczy to o tym, że wpisał się już na dobre w życie społeczności szkolnej" - powiedziała Magdziarz.

Egzamin gimnazjalny przebiegł spokojnie. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) nie dotarły żadne sygnały o zakłóceniach i nieprawidłowościach - poinformowała wicedyrektor CKE, Maria Magdziarz.

"Bardzo się cieszę, że dzisiaj - podobnie jak wczoraj - egzamin przebiegł spokojnie. Świadczy to o tym, że wpisał się już na dobre w życie społeczności szkolnej" - powiedziała Magdziarz.

Egzamin składał się z dwóch części. W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej; w czwartek z wiedzy matematyczno- przyrodniczej. Obie części egzaminu trwały po dwie godziny; uczniowie z udokumentowaną dysleksją mogli pisać o godzinę dłużej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)